Čím doplnit aminokyseliny

FitnessGym doporučuje: Top 4 BCAA

Na začátek si pojďme připomenout, co jsou to vlastně BCAA a proč byste je měli doplňovat. Zkráceně se jedná o Aminokyseliny, kterých existuje okolo 20 druhů. Aminokyseliny jsou jedním ze základních stavebních kamenů našeho těla. Některé z nich si dokážeme sami vyrobit, jiné však ne.

Při fyzické aktivitě je spotřeba pokryta asi z 10 % aminokyselinami a tělo je bere ze svalové hmoty. Pokud tedy nechcete při tréningu přicházet o část svalů, nezapomínejte BCAA doplňovat. Ideální je to v průběhu tréningu a po něm pak zařadit kvalitní protein. Aminokyseliny není možné konzumovat tzv. do zásoby. Ty, které nejsou ihned zabudovány do vytvářených proteinů se vyloučí z těla močí. Je tedy důležité doplňovat je pravidelně a v dlouhodobém horizontu.

Na trhu je velké množství BCAA ať už v sypké, nebo kapslové formě. My jsme pro vás připravili seznam 4 nejlepších z naší nabídky, které doporučujeme všem zákazníkům na základě vlastní pozitivní zkušenosti.

  1. Performance Elektrolyt Komplex 

Dle našeho názoru a zkušeností se jedná o jeden z nejlepších aminokomplexů, jehož součástí jsou navíc elektrolyty a slazen je stévií. O elektrolytech jste možná ještě neslyšeli, určitě je ale znáte. Pod tímto názvem se skrývá kombinace draslíku, hořčíku, fosforu, vápníku, chloridu a sodíku. Nedostatek elektrolytů vede k zadržování vody v těle i ve svalech, a má také vliv na vaši psychickou pohodu a kvalitu spánku. Vše tedy souvisí se vším a pokud chcete svalově a silově růst a odjet tréningy na maximum, dopřejte vašemu tělu kvalitní doplňky stravy, ze kterých může čerpat.

6a_optimized

Komplex obsahuje všech 12 základních aminokyselin a doplníte taky nezbytné minerály. Vše potřebné pro váš fyzický i psychický růst tak najdete v jednom balení. Doporučené dávkování je 1 odměrka na 750 ml vody v průběhu tréningu. Toto bohatě postačí ale pokud máte například dlouhodobý deficit elektrolytů (projevuje se hlavně zadržováním vody v těle a ve svalech), přidejte ještě 1 odměrku do 500 ml vody ráno po probuzení.

        2. Balanced Amino Acid Complex 90 kapslí Viridian 

Vysoké kvalitě výrobků Viridian jsme už věnovali samostatný článek, a tak vás asi nepřekvapí, že se objevuje mezi našimi top produkty. Balení obsahuje 90 kapslí, a kromě osmi základních aminokyselin zde najdete také semiesenciální aminokyselinu L-Histidin. Komplex je sestavený podle doporučení Světové Zdravotnické Organizace a svou čistotou a složením je na trhu zcela ojedinělý.

Semiesenciální aminokyselina L-Histidin se příliš často v doplňcích stravy neobjevuje, a to hlavně kvůli její vyšší ceně. Její nedostatek však může způsobovat celkovou únavu, revma nebo záněty kloubů. Semiesenciální aminokyseliny si sice dokáže naše tělo vyrobit samo, ale jen částečně. V období intenzivní zátěže a růstu pak zcela nedostatečně. 

        3. L-Lysine 90 kapslí Viridian 

Tady malinko ustupujeme od komplexu a pro někoho možná překvapivě doporučujeme pouze jednu aminokyselinu a to L-Lysine. Nenechte se ale zmást jednoduchostí složení. L-Lysine je velmi důležitým stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v našem těle. Významný je ale nejen při budování svalů. Studie prokázaly jeho velký význam při vstřebávání vápníku a spolu s vitamínem C je také výborným pomocníkem pro imunitní systém. Pomáhá také při hojení ran po operacích či zraněních. Osvědčil se při onemocnění oparem, protože bojuje proti jiné aminokyselině argininu, která vznik oparu podporuje. Důležitou roli hraje také při produkci hormonů a enzymů.


6b_optimized

Jak už je u značky Viridian zvykem, složení je 100% přírodní a aktivní. Neplatíte za pojiva a lepidla, protože využívá pouze kvalitní kapsle rostlinného původu. Nenajdete zde ani žádné konzervační látky, přidaný cukr nebo barviva. Vše je zkrátka v co nejčistší a nejkvalitnější formě, a díky rostlinnému složení vhodné i pro vegany.

        4. L-Tryptophan 90 kapslí Viridian 

Opět výrobek obsahující pouze jednu aminokyselinu, a to méně známý L-Tryptophan. Jedná se o aminokyselinu nezbytnou pro vznik serotoninu a melatoninu, což jsou dva známé hormony dobré nálady. Ovlivní tedy nejen vaši psychickou pohodu, ale také kvalitu spánku. Využití má také jako lehčí a přírodní forma antidepresiv.

6c_optimized

Kvalitní spánek je základem pro budování svalové hmoty stejně jako tréning a strava. V průběhu hlubokého spánku probíhají procesy obnovy v našem těle a díky L-Tryptophanu tak nepřímo ovlivníte růst svalové hmoty. Dalším jeho benefitem je, že navozuje stejné pocity, jako čokoláda (kakaové boby tuto aminokyselinu obsahují taky). Při jeho doplňování byste tak neměli pociťovat zvýšenou chuť k jídlu a pomůže také s tzv. záchvatovým přejídáním.

Pokud pociťujete některý z výše uvedených symptomů, bude pro vás lepší užívat tuto aminokyselinu samostatně. Pokud je aminokyselin v nějaké směsi hodně, vzájemně si konkurují, a do mozku se tak nemusí dostat potřebné množství. To následně způsobuje depresivní nálady a poruchy spánku. Zvláště v zimních měsících je k tomu naše tělo pro nedostatek světla náchylnější.