Plasty a jejich vliv na naše zdraví

Plasty a jejich vliv na naše zdraví

Cítíme jako povinnost šířit v tomhle směru osvětu. Plasty jsou doslova všudypřítomné a bohužel negativně ovlivňují naše životy. Proč jsou pro člověka tolik nebezpečné? Pokračujte ve čtení a mimo jiné se dozvíte, jaké nemoci způsobují.

9791_kokosova-miska-bila (1)

Jedovaté látky v plastech

Bisfenol A
Smutnou pravdou je, že tuto sloučeninu často najdete v kojeneckých lahvích (od roku 2011 v EU naštěstí zakázáno), hračkách, dózách na potraviny, plechovkách s plastovou výstelkou, a dokonce i u produktů pro lékařské účely. Výjimkou nejsou ani termopapíry určené pro pokladní účtenky. Tato látka zvyšuje riziko rakoviny prsu a problémy s potencí u mužů. Z plastů se uvolňuje při zahřátí.

Ftaláty
Používají se například při výrobě podlahových krytin, obalů na různé výrobky, hračkách a pláštěnkách. Látka se šíří volně vzduchem a do organismu se tedy dostane pouhým vdechnutím. Způsobuje alergie, hyperaktivitu u dětí, problémy s rozmnožováním, u mužů snižuje testosteron, ohrožuje játra a ledviny. 

10070_sklenena-lahev-natu-550ml--4

Základní pravidla používání plastů 

  1. Místo plastu zvolte alternativu v podobě skla, nebo keramiky. Nebudete alespoň zatěžovat ani životní prostředí. Pokud tohle pravidlo zvládnete, už nemusíte pokračovat ve čtení. :)
  2. Došli jste k druhému bodu? Nic se neděje. Víme, že 100% život bez plastu není snadný. Proto pamatujte. Nikdy je nevystavujte teplu! To znamená žádné ohřívání jídla v plastové dóze v mikrovlnce, ani horký čaj v PET lahvi, a pokud necháte bandasku s vodou celý den na slunci, nebo ji zapomenete v parném dni v autě, rovnou ji vyhoďte.
  3. Jednorázové plasty nepoužívejte vícekrát! Při opotřebení se uvolňují problematické látky.
  4. Do PET lahví nenalévejte alkohol! Plast, který není určený na takovou tekutinu, snadno uvolní jedovaté látky a vy je poté vypijete.
  5. Interiér automobilu je vyroben z velké části z plastu. V horkých dnech auto před jízdou důkladně vyvětrejte!

9785-2_kokosovy-nuz-natu

Myslete na sebe a především na zdraví vašich dětí. Organismus je nejvíce ohrožený ve vývoji. Pamatujte na to.

A jak s plasty bojujete vy?