SEDM ZPŮSOBŮ, JAK PŘIROZENĚ ZVÝŠIT HLADINU TESTOSTERONU

SEDM ZPŮSOBŮ, JAK PŘIROZENĚ ZVÝŠIT HLADINU TESTOSTERONU

 testosterone

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/drugs-and-medications/testosterone--what-it-does-and-doesnt-do

Hladinu testosteronu můžete zvýšit přirozeně a bezpečně mnoha způsoby.

Jak se vaše hladina testosteronu zvyšuje, přichází s ním i:

 • efektivnější ztrátu tělesného tuku
 • lepší sexuální apetit
 • zlepšení výkonu ve fitku

Přirozený pokles hladiny testosteronu však není ovlivněn pouze u mužů. Navzdory tomu, že ženy mají celkovou hladinu testosteronu nižší, také zaznamenávají pokles testosteronu v době, kdy vstoupí do svých 30 let. Pokles hladiny testosteronu znamená, že je negativně ovlivněna rovnováha testosteronu a estrogenu. Výsledkem je, že tělo se pravděpodobně setká se zvýšením tělesného tuku, potížemi s budováním svalů a pomalým metabolismem.

Naštěstí to tak nemusí být.

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat s poklesem hladiny testosteronu – z nichž některé již možná děláte. Takže bez dalších okolků je čas najít 7 nejlepších způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu.

 1. Konzumujte více přísad zvyšujících hladinu testosteronu

Pískavice řecké seno

fenugreek-seeds-trigonella-foenum-graecum

Zdroj: https://www.seeds-gallery.shop/nl/home/fenugreek-seeds-trigonella-foenum-graecum.html 

Pískavice řecká je bylina, která se nachází především v Indii a arabských oblastech. Je známá svými účinky na zvýšení libida a má schopnost značně zvýšit testosteron. Pískavice řecké seno je plná hořčíku, zinku a selenu, což zajišťuje, že je inhibován globulin vázající pohlavní hormony. V zásadě to znamená, že se zvýší hladina volného testosteronu. Diosgenin obsažený v pískavici je důležitým prekurzorem tvorby pohlavních hormonů. Látka podporuje libido u zdravých mužů. Extrakt z pískavice podporuje mužský pohlavní styk. Ve studii[1] užívalo 60 mužů denně dvě tablety (600 mg) extraktu z pískavice. U testovaných mužů se zvýšilo sexuální vzrušení, orgasmus a doplnila se celková energie a síla.

Pískavice je využívána pro svou nutriční a aromatickou hodnotu. Rostlina dokáže zmírnit problémy s trávením a léčit kožní onemocnění. Používá se čerstvá do salátů, můžeme ji vařit i sušit. Nejčastěji ji užívají diabetici nebo osoby snažící se udržet si normální hladinu tuku v krvi. Listy pískavice mohou být namočené v horké vodě a využívány na vaření čaje.

Kromě účinků souvisejících s testosteronem pomáhají saponiny v Pískavici chránit před rakovinou, snižovat cholesterol, cukr a tuk v krvi. Saponiny snižují riziko krevních sraženin a ledvinových kamenů.

Další poměrně významnou složkou v pískavici je trigonellin. Trigonellin je antibakteriální, antivirový, snižuje tuk a cukr, má protinádorové účinky a pomáhá při ochraně mozku. Pískavice obsahuje také antioxidační látky. Mezi ně řadíme apigenin, luteolin, kyselinu kávovou a kumarovou. Olej pískavice obsahuje vysokou koncentraci polynenasycených tuků (přibližně 84 %). Podporuje tak tvorbu buněk a rychlejší regeneraci po úrazech.

POZOR! Pro lidi s alergií na cizrnu může být pískavice nebezpečná, protože obě rostliny obsahují podobné proteiny a alergeny.

U nás v e-shopu můžete koupit několik produktů obsahujících tuto blahodárnou bylinku:

Czech Virus Testo Virus Part 1 nabízí komplexní složení pro optimalizaci hladiny testosteronu. Složení vytvořeno na základě studií. Přispívá k normální plodnosti a reprodukci a k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Produkt kombinuje extrémní množství kyseliny D-asparagové se zinkem ve formě bisglycinátu (chelát), bóru a vitamínu D3 (tzv. prohormon). Optimalizace testosteronu by měla být jednou z priorit pro tvrdě trénující jedince, jelikož se od ní odvíjí nepřeberné množství akcí v našem těle. Doplněním tohoto produktu je Testo Virus Part 2.

Czech Virus Testo Virus Part 2 přináší naprosto bez debat jednu z nejkomplexnějších legálních formulí pro optimalizaci a podporu testosteronu na trhu. Obsahuje 7 rostlinných látek složených dle aktuálních studií pro nejvyšší možné synergické fungování. Také obsahuje zmíňovanou pískavici. 

Testo XBlend kombinuje specifické látky se synergickým působením, které jsou vyhledávány uživateli, kteří usilují o lepší produkci testosteronu jako nejsilnějšího pohlavního mužského hormonu zajišťujícího nárůst svalové hmoty a možnost snižování množství tukové tkáně. Díky působení na mužské pohlavní hormony může také ovlivnit silové schopnosti a jejich rozvoj. Obsahuje pokročilou kombinaci složek: extrakt z Tribulus terrestris (90 % saponinů), DAA - kyselina D-asparagová, maca peruánská, ženšen, vitamín D3, pomocné látky maltodextrin, sterean hořečnatý, talek, želatinová kapsle.

 

Kyselina D-asparagová (DAA)

Kyselina D-asparagová, jinak známá jako DAA, je důležitá aminokyselina, která reguluje testosteron v těle a pomáhá produkovat růstový hormon a pomáhá také při budování svalů. Úlohou kyseliny D-asparagové je posilovat části mozku, které regulují uvolňování hormonů. To platí zejména pro luteinizační hormon, který v zásadě říká vašim varlatům, aby produkovaly více testosteronu. V souvislosti s působením na testosteron dochází díky DAA i k podpoře v oblasti sexuálního života. Jednak jde přímo o podporu libida čili sexuálního apetitu, ale zároveň také o podporu plodnosti. Látka totiž nepřímo pomáhá ke zvýšení spermatogeneze čili produkce mužských pohlavních buněk. V období menopauzy zvyšuje libido také u žen.

Kromě účinků souvisejících s testosteronem, má DAA i řadu dalších výhod v jiných oblastech. DAA zlepšuje výkon a podporuje fyzickou výdrž, co se hodí při jakémkoliv druhu cvičení. Kromě toho pomáhá i na zvýšení síly a pocitu energie a také na rychlejší regeneraci. Bez ohledu na to, zda sportujete nebo ne, DAA má potenciál vám pomoci se zvýšením celkové fyzické i psychické vitality. Kyselina pomáhá lépe překonat a zvládnout únavu, látka tlumí i ospalost a díky vlivu na testosteron zvyšuje životní sílu a životní energii. nejde sice o nějaký extrémní životabudič, ale vliv je viditelný. Jedním ze zajímavých účinků DAA je také podpora a vliv na mentální zdraví. DAA pomáhá při správném fungování centrální nervové soustavy a slouží jako speciální neurotransmitter na propojení komunikace v mozku. To má za následek zlepšení paměti, podporu mozkové činnosti a také zlepšení koncentrace. DAA zvyšuje také produkci imunoglobulinů a tak pomáhá ke zlepšení imunity.

Nejznámějšími a nejčastějšími zdroji této látky v potravinách jsou:

 • Sója – kromě obsahuj DAA, má také vysoký obsah bílkovin, vápníku a železa, což se hodí zejména pro sportovce.
 • Obiloviny a zelenina – bohatým zdrojem DAA je například kukuřice, ale také ovesné otruby. Stejně tak můžete sáhnout po těstovinách, pohance a jídlech obsahujících proso a ječmen. Dlouhozrnná bílá rýže obsahuje také dostatek této aminokyseliny.
 • Ovoce – co se týče ovoce, zde je možné nalézt DAA jak v čerstvém, tak v sušeném ovoci. V případě čerstvého ovoce upřednostněte hlavně banány, švestky, třešně a nektarinky. Ze sušeného ovoce doporučujeme meruňky a broskve.
 • Maso – nejvíce DAA je v červeném hovězím mase, ať už v steacích nebo v játrech, ale také v drůbeži, například v kuřecích prsou. O něco méně aminokyseliny je v kachním, vepřovém a jehněčím mase.
 • Rostliny – DAA se nachází nejen v klasických potravinách, ale je obsažena i v rostlinných zdrojích. Patří mezi ně například Zelený ječmen a řasy Chlorella. Obě rostliny pomáhají i na imunitu.
 • Vejce, mléčné výrobky a ostatní zdroje – mezi další zdroje DAA lze zařadit cukrovou třtinu a melasu, ale například i mléčné výrobky a vejce obsahující specifický protein kasein. Aminokyselinu lze nalézt také v másle nebo v některých jogurtech. Velmi dobrým zdrojem jsou sýry, například v parmezánu nebo mozzarelly je DAA dostatek.

Přestože se Kyselina D-asparagová nachází v potravinách, mnohem lepším zdrojem jejího příjmu jsou speciální přípravky vyráběny za účelem ať už zvýšení testosteronu nebo za účelem podpory fyzického výkonu. Velmi často se využívá i synergický efekt spolupůsobení DAA společně s jinými podobnými aminokyselinami, například L-Argininem nebo L-Citrulinem.

Produkty ze skupiny DAA můžete koupit u nás v e-shopu od různých výrobců: 

 

 

 

Vitamin D3

Vitamin D má schopnost podporovat mužské hormony, a proto je tato konkrétní složka tou, kterou bychom neměli přehlížet. Je to živina, kterou tělo produkuje ze slunečních UV paprsků. Hlavním problémem však je, že mnoho lidí prostě nemá dostatek vitaminu D – hlavně na západě, kde slunce není tak často vidět! Bylo provedeno mnoho studií o souvislosti vitaminu D a testosteronu.

Například tato studie[2] z roku 2011 zjistila, že vitamin D může nastartovat hladinu testosteronu. Výzkum[3] publikovaný v časopise Journal of Science and Medicine in Sport ukázal, že optimální dávka je mezi 3 000 - 5 000 IU. Tato dávka je schopna zvýšit sílu a svalovou hmotu a zvýšit také sportovní výkon.

Jedna studie[4] zjistila úzkou korelaci mezi nedostatkem vitaminu D a nízkým testosteronem. Když účastníci strávili více času na letním slunci a jejich hladiny vitaminu D se zvýšily, zvýšila se i jejich hladina testosteronu.

Vitamin D3 si u nás můžete vybrat také od různých výrobců a s rozličnou koncentrací. Koupíte zde

 

 

 

Zinek

Určitou cestou ke zvýšení hladiny testosteronu je zinek. Zinek jako základní minerál v podstatě zvyšuje hladinu luteinizačního hormonu v těle. To zase vede ke zvýšení testosteronu v krvi. Nedostatek zinku má jistě negativní dopad na tělo. Proto je důležité se ujistit, že ho ze stravy získáváte dostatek.

Stejně jako u vitaminu D byly hladiny zinku v těle úzce spojeny s hladinami testosteronu.

Výzkum[5] z roku 1996 dokonce potvrdil, že zinek hraje klíčovou roli v modulaci hladiny testosteronu v séru u mužů. Navíc zvýšené množství zinku v těle snižuje aromatizaci. Tehdy se testosteron rychle přeměňuje na estrogen, což znamená, že hladiny testosteronu jsou negativně ovlivněny. To bylo potvrzeno ve studii[6] z roku 1981, která dokazuje důležitost pravidelné konzumace zinku.

Další studie[7] zjistila, že omezení příjmu zinku z potravin snížilo hladinu testosteronu u zdravých mužů. Jak se dalo očekávat, doplňky zinku u mužů s nedostatkem zinku také zvýšily hladinu testosteronu.

Ve světle těchto studií může zinek pomoci zvýšit hladinu testosteronu, pokud máte nízký testosteron nebo máte nedostatek zinku. Užívání zinku se také jeví jako užitečné, pokud se snažíte zotavit z vysoce intenzivního cvičení.

Zinek si můžete vybrat zde.

 

 

 

Diindolylmethan

s-l1600

Diindolylmethan (DIM), který vzniká při trávení zeleniny (včetně brokolice, květáku nebo růžičkové kapusty), je složkou, která zajišťuje zdravou rovnováhu mezi dvěma pohlavními hormony – testosteronem a estrogenem. DIM v zásadě převádí silné formy estrogenu na méně silné formy, což znamená, že celkové účinky estrogenu jsou sníženy. A to následně vede ke zdravé produkci testosteronu v těle.

Tato konkrétní složka je nejúčinnější, když se konzumuje spolu s dalšími složkami zvyšujícími testosteron. V současné době existuje jen málo důkazů, které by naznačovaly, že je dostatečně efektivní, pokud je konzumován samostatně.

 

Tribulus Terrestris

Tribulus (Tribulus terrestris) je bylina, která se po staletí používá v bylinné medicíně. Kořen i plody rostliny byly léčivě použity v tradiční čínské medicíně a indické ajurvédě. Lidé tradičně používají tuto rostlinu k řadě potenciálních účinků, včetně zvýšení libida a udržení zdravých močových cest.

Většina současných výzkumů spočívá ve studiích na zvířatech, které ukazují zlepšenou sexuální touhu a zvýšené hladiny testosteronu.

Jedna 90denní studie[8] u mužů s erektilní dysfunkcí zjistila, že užívání tribulusu zlepšilo jejich sexuální zdraví a zvýšilo hladinu testosteronu o 16 %. Stejně jako u většiny ostatních posilovačů testosteronu se zdá, že tribulus má výhody u pacientů s nízkým testosteronem nebo zhoršenou sexuální funkcí, ale nezdá se, že zvyšuje testosteron u jedinců s normální nebo zdravou hladinou.

I když tento doplněk nemusí u všech lidí nebo mužů zvyšovat testosteron, může zvýšit libido. Někteří vědci zjistili, že když muži se sníženým pohlavním stykem konzumovali 750–1500 mg Tribulus terrestris denně po dobu dvou měsíců, jejich sexuální touha se zvýšila o 79 %.[9]

Také 67 % žen s velmi nízkým libidem zaznamenalo zvýšenou sexuální touhu poté, co 90 dní užívaly doplňky obsahující 500–1500 mg tribulusu.[10] Další studie také uvádějí, že doplňky obsahující tuto bylinu zvyšovaly sexuální touhu, vzrušení a spokojenost u žen s nízkým libidem.[11]

Studie u mužů s erektilní dysfunkcí však přinesly smíšené výsledky. Některé výzkumy ukazují, že užívání 800 mg tohoto doplňku denně nemusí účinně léčit erektilní dysfunkci.[12] Jiné zprávy však ukázaly významné zlepšení erekce a sexuální spokojenosti s dávkou 1 500 mg denně.[13]

Takže na závěr lze připomenout, že s jistotou hraje důležitou roli i výběr a kvalita daného produktu, který tuto látku nebo bylinu obsahuje.

Tribulus koupíte zde

 

 

 

Zázvor

ginger-benefits

Zdroj: https://www.timesnownews.com/health/article/health-benefits-of-ginger-ways-to-use-adrak-or-adarak-in-your-winter-diet/529483

Zázvor hraje po staletí důležitou roli v alternativní medicíně. Má mnoho přínosů pro zdraví a výzkum[14] také ukazuje, že může zmírnit zánět a možná dokonce zvýšit hladinu testosteronu.

Několik studií realizovaných na potkanech zjistilo, že zázvor má pozitivní vliv na hladinu testosteronu a sexuální funkce. V jedné 30denní studii vědci zjistili, že zázvor zvyšuje hladinu testosteronu a luteinizačního hormonu u diabetických potkanů.[15]

V jiné studii se hladiny testosteronu potkanů téměř zdvojnásobily. Třetí studie zjistila větší zvýšení testosteronu, když zdvojnásobili množství zázvoru, který dali krysám.[16] [17]

V jedné z mála studií na lidech dostávalo 75 neplodných mužů denně zázvorový doplněk. Po třech měsících zaznamenali 17% zvýšení hladiny testosteronu a jejich hladiny luteinizačního hormonu se téměř zdvojnásobily. Při měření zdraví spermií našli vědci také několik pozitiv, včetně 16% zvýšení počtu spermií.[18]

Konzumace zázvoru však jednoznačně poskytuje řadu dalších zdravotních výhod.

 

Dehydroepiandrosteron (DHEA)

DHEA

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dehydroepiandrosteron#/media/Soubor:DHEA.png

Dehydroepiandrosteron (DHEA) je přirozeně se vyskytující hormon v těle. Jde o přirozeně se vyskytující slabý androgenní steroidní hormon produkovaný nadledvinami s výhodami, jako je prevence stárnutí, zlepšení sexuálních funkcí, zvýšení atletického výkonu a léčba osteoporózy.

Hraje roli při zvyšování testosteronu a kontrole hladiny estrogenu. Na základě svých biologických účinků se DHEA stal velmi populárním způsobem, jak zvýšit testosteron. Ze všech doplňků na podporu testosteronu poskytuje DHEA nejlepší a nejrozsáhlejší výzkum.

Několik studií zjistilo, že 50-100 mg DHEA denně může zvýšit hladinu testosteronu až o 20 % ve srovnání s placebem.[19] [20] [21] Stejně jako u většiny doplňků jsou však výsledky smíšené. Stejně jako u některých dalších doplňků může prospět těm, kteří mají nízkou hladinu DHEA nebo testosteronu.

 

Ashwagandha

Ashwagandha, také známá jako Withania somnifera, je další bylina používaná ve starověké indické medicíně. Je to léčivá rostlina, která se v ayurvédské a domorodé medicíně používá již více než 3000 let. Vzhledem ke svému rozmanitému terapeutickému potenciálu byla také předmětem moderní vědecké pozornosti. V posledních letech byla provedena řada farmakologických zkoumání složek extraktů W. somnifera.[22]

Ashwagandha se používá především jako adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu zvládat stres a úzkost.

Jedna studie testovala Ashwagandhu a její přínosy pro kvalitu spermií u neplodných mužů, kteří dostávali 5 gramů denně po dobu tří měsíců. U mužů v této studii došlo ke zvýšení hladiny testosteronu o 10–22 %. Kromě toho, 14 % jejich partnerek otěhotnělo.[23]

Další studie[24] naznačuje, že Ashwagandha zvyšuje výkon, sílu a ztrátu tuku a zároveň významně zvyšuje hladinu testosteronu.

V současné době se zdá pravděpodobné, že Ashwagandha může pomoci zvýšit hladinu testosteronu u stresovaných jedinců, pravděpodobně snížením stresového hormonu kortizolu.

Ashwagandhu si můžete vybrat v produktech, které jí obsahují od různých výrobců: 

 

 

 

Granátové jablko

Pomegranate_Juice_(2019)

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Pomegranate#/media/File:Pomegranate_Juice_(2019).jpg

Granátové jablko je starodávným symbolem plodnosti a sexuální funkce a jeho antioxidační hladiny mohou také podporovat zdraví srdce a snižování stresu.

Výsledky studie[25] z roku 2012 také naznačují, že granátové jablko může zvýšit hladinu testosteronu u mužů a žen. Šedesát zdravých účastníků pilo čistou šťávu z granátového jablka po dobu 14 dnů a vědci testovali hladinu testosteronu ve slinách třikrát denně. Na konci sledovaného období vykazovali účastníci mužského i ženského pohlaví průměrné 24% zvýšení hladiny testosteronu ve slinách. Zpozorovalo se u nich také zlepšení nálady a krevního tlaku.

 1. Zvyšte intenzitu svého cvičení

Pokud chcete přirozeně zvýšit hladinu testosteronu, pak jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je cvičení s vysokou intenzitou (cvičit několikrát týdně). Pokud však vaše tréninky nemají dostatečně vysokou intenzitu, brzdíte zvýšení své hladiny testosteronu.

Intervalový trénink s vysokou intenzitou (HIIT) je ideální volbou pro ty, kteří chtějí zvýšit hladinu testosteronu. Kromě toho je také důležité zajistit, abyste se soustředili na postupné přetížení. Nezapomeňte si však dát na čas. Za několik dní přece nemůžete na svůj bench press přidat 50 kg :D - takže to chce opravdu trpělivost. Je jen otázkou času, než začnete vidět solidní výsledky. Totéž platí i pro hladinu testosteronu, protože výzkum[26] prokázal, že progresivní silový trénink indukuje uvolňování růstového hormonu a testosteronu.

 1. Cvičte chytřeji, ne déle

Nejen, že intenzita vašeho tréninku souvisí s hladinami testosteronu, ale je třeba vzít v úvahu i délku vašeho tréninku. Cvičení, která jsou zbytečně dlouhá a zahrnují nadměrné doby odpočinku, mohou zapříčinit, že vaše hladina testosteronu začne klesat. Nárůst hladiny kortizolu se může objevit, když cvičíte déle než jednu hodinu. To následně často vede ke snížení hladiny testosteronu. Proto se doporučuje udržovat trénink co nejkratší ale zároveň intenzivní. Kromě toho se doporučuje zkrátit dobu odpočinku. Například můžete snížit 3 minuty odpočinku na 1 minutu. To má zase potenciál maximalizovat vaši testosteronovou odpověď.

 1. Získejte slušné množství spánku

Určitě nelze popřít, že nedostatek spánku je pro tělo špatný ve všech ohledech. Důsledkem je, že člověk je méně produktivní, cítí se letargičtěji a pravděpodobně je často i podrážděný. To však není vše – člověk, který má nedostatek spánku se také často setká s poklesem množství testosteronu, které je tělo schopné produkovat.

Byly provedeny četné studie týkající se vztahu mezi hladinami testosteronu a množstvím spánku. Výzkum ukázal, že 7-9 hodin spánku každou noc zajistí, že u vás dojde ke zvýšení hladiny testosteronu přirozenou cestou.

Na druhou stranu, pokud nemáte každou noc dostatek spánku způsobuje to pokles hladiny testosteronu. To bylo potvrzeno ve studii[27] z roku 2011, která zjistila, že denní hladiny testosteronu klesly až o 15 %, když fit a zdraví mladí muži podstoupili období spánkového omezení – spávali pouze 5 hodin každou noc.

 1. Zaměřte se na vícekloubové pohyby s vlastní váhou

Nejen, že vaše strava přímo ovlivňuje hladinu testosteronu, ale také trénink – jeho intenzita i zaměření. Ukázalo se, že zejména cvičení s vysokou intenzitou stimulují zvýšení sekrece testosteronu. Výběr tréninku teda také souvisí s vaší hladinou testosteronu.

Princip je v zásadě takový, že čím více svalové hmoty stimulujete tím více testosteronu budete schopni vylučovat. Ideálním způsobem, jak toho dosáhnout, je soustředit trénink na cvičení, která stimulují více svalových skupin najednou. To zahrnuje cviky jako dřepy, mrtvé tahy a tlaky na lavičce. Každé z těchto cvičení zvyšuje hladinu testosteronu a je to v tomto ohledu prospěšnější než cvičení na stroji.

 1. Jezte více tuku

Tuk v potravě má často špatnou pověst, pokud jde o získání štíhlé a svalnaté postavy. Ale na druhé straně právě zařazení potravy s vyšším obsahem tuku se stalo jedním z nejdůležitějších aspektů optimalizace produkce testosteronu. Mnoho lidí odstraňuje tuk ze své stravy úplně nebo přísně omezuje jeho konzumaci. To však může být ve skutečnosti kontraproduktivní, pokud se zaměřujete na zvýšení hladiny testosteronu.

Studie[28] provedená v roce 1997 potvrdila výhody tuků získávaných ze stravy ve vztahu k testosteronu – zjistilo se, že zvýšení testosteronu je pravděpodobné, pokud je ve vaší stravě pravidelně konzumováno větší množství mononenasycených a nasycených tuků.

Přesto to určitě neznamená zelenou pro to, abys byl ve své stravě nezodpovědný a konzumoval spoustu nezdravého jídla. Abyste dosáhli nejlepších výsledků, musíte samozřejmě věnovat pozornost druhu tuku, který konzumujete. V zásadě to zahrnuje získávání tuků z potravy z mononenasycených tuků, například včetně mandlí, avokáda, arašídového másla a olivového oleje. Kromě toho byste měli konzumovat nasycené tuky, jako je třeba tmavá čokoláda, sýr, kokosový olej, žloutky a červené maso.

 1. Nevyhýbejte se cholesterolu

Pokud chcete přirozeně zvýšit hladinu testosteronu, potřebujete ve své stravě cholesterol. Je to proto, že testosteron je odvozovaný z cholesterolu. Proto není divu, že pokud ho ve stravě nemáte dostatek, pravděpodobně se bude vaše tělo bránit dosahování optimálních výsledků tohoto hormonu pro budování svalů.

Studie[29], která byla provedena v roce 1983, zjistila, že skutečně existuje silný vztah mezi hladinami volného testosteronu a hladinami HDL cholesterolu. Mezi vynikající zdroje cholesterolu patří ty, kterým jsme se věnovali v poslední části. Tyto konkrétní potraviny jsou zdroji nasycených tuků. Takže zde v podstatě „zabíjíte dvě mouchy jednou ranou“. Patří sem například výše uvedené červené maso a žloutky. To však není jediná možnost, protože dalšími špičkovými potravinami obsahujícími cholesterol jsou například mořské plody, jako jsou chobotnice, krevety a humry.

Všechny produkty zaměřené na zvýšení testosteronu si můžete prohlédnout zde.

 ------------------------------------------------------------------

[1] Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation

[2] Pilz, S.; Frisch, S.; Koertke, H.; Kuhn, J.; Dreier, J.; Obermayer-Pietsch, B.; Wehr, E.; Zittermann, A. (2011-03). “Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men“. Hormone and Metabolic Research = Hormon- Und Stoffwechselforschung = Hormones Et Metabolisme. 43 (3): 223–225.

[3] Tomlinson, Peter B.; Joseph, Corey; Angioi, Manuela (2015-09). “Effects of vitamin D supplementation on upper and lower body muscle strength levels in healthy individuals. A systematic review with meta-analysis“. Journal of Science and Medicine in Sport. 18 (5): 575–580.

[4] Association of vitamin D status with serum androgen levels in men

[5] Prasad, A. S.; Mantzoros, C. S.; Beck, F. W.; Hess, J. W.; Brewer, G. J. (1996-05). “Zinc status and serum testosterone levels of healthy adults“. Nutrition (Burbank, Los Angeles County, Calif.). 12 (5): 344–348.

[6] Netter, A.; Hartoma, R.; Nahoul, K. (1981-08). “Effect of zinc administration on plasma testosterone, dihydrotestosterone, and sperm count“. Archives of Andrology. 7 (1): 69–73.

[7] Zinc status and serum testosterone levels of healthy adults

[8] Clinical study of Tribulus terrestris Linn. in Oligozoospermia: A double blind study

[9] Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction 

[10] Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction

[11] Tribulus terrestris for treatment of sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo - controlled study

[12] Tribulus terrestris versus placebo in the treatment of erectile dysfunction: A prospective, randomized, double blind study

[13] Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial

[14] Ginger--an herbal medicinal product with broad anti-inflammatory actions

[15] Antioxidant and androgenic effects of dietary ginger on reproductive function of male diabetic rats

[16] Effects of Zingiber Officinale on Reproductive Functions in the Male Rat

[17] The effects of Ginger on spermatogenesis and sperm parameters of rat 

[18] The effect of Ginger on semen parameters and serum FSH, LH & testosterone of infertile men

[19] Androgens and sexual function: a placebo-controlled, randomized, double-blind study of testosterone vs. dehydroepiandrosterone in men with sexual dysfunction and androgen deficiency

[20] Short-term dehydroepiandrosterone treatment increases platelet cGMP production in elderly male subjects 

[21] Effect of acute DHEA administration on free testosterone in middle-aged and young men following high-intensity interval training

[22] Steroidal lactones from Withania somnifera, an ancient plant for novel medicine

[23] Withania somnifera Improves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility

[24] Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial

[25] Pomegranate juice intake enhances salivary testosterone levels and improves mood and well being in healthy men and women

[26] Craig, B. W.; Brown, R.; Everhart, J. (1989-08). “Effects of progressive resistance training on growth hormone and testosterone levels in young and elderly subjects“. Mechanisms of Ageing and Development. 49 (2): 159–169. doi:10.1016/0047-6374(89)90099-7.

[27] Leproult, Rachel; Van Cauter, Eve (2011-06-01). “Effect of 1 Week of Sleep Restriction on Testosterone Levels in Young Healthy MenFREE“. JAMA. 305 (21): 2173–2174.

[28] Volek, J. S.; Kraemer, W. J.; Bush, J. A.; Incledon, T.; Boetes, M. (1997-01). “Testosterone and cortisol in relationship to dietary nutrients and resistance exercise“. Journal of Applied Physiology (Bethesda, Md.: 1985). 82 (1): 49–54.

[29] Heller, R. F.; Wheeler, M. J.; Micallef, J.; Miller, N. E.; Lewis, B. (1983-10). “Relationship of high density lipoprotein cholesterol with total and free testosterone and sex hormone binding globulin“. Acta Endocrinologica. 104 (2): 253–256.