Bílkoviny rostlinného původu

Bílkoviny rostlinného původu

Bílkoviny můžeme rozdělit z různých hledisek, ale nejpoužívanějším je dělení podle původu, a to na bílkoviny živočišného původu a bílkoviny rostlinného původu

Kromě těchto dvou základních kategorií se však můžeme setkat i s bílkovinami, které nepatří do ani jedné ze zmíněných skupin (např. řasy, které se používají převážně v asijské kuchyni).

V dnešním článku si napíšeme něco o rostlinných bílkovinách a jejich výhodách a nevýhodách.

 1599668144977

Stavebními kameny bílkovin jsou aminokyseliny (AMK). Bylo identifikováno 20 aminokyselin, které jsou potřebné pro lidský růst a metabolismus. 8 z nich je esenciálních, 2 jsou semiesenciální a zbývajících 10 aminokyselin je neesenciálních. 

Esenciální aminokyseliny nedokáže organismus syntetizovat v rámci svého metabolismu z jiných látek, a je proto odkázán na jejich příjem konzumací potravy. Mezi esenciální aminokyseliny řadíme leucin, isoleucin, valin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin a tryptofan. První tři jmenované jsou esenciální aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a jsou často využívány sportovci pro ochranu svalové hmoty. Známe je také pod zkratkou BCAA. Nepřítomnost kterékoli z esenciálních aminokyselin ovlivňuje schopnost růstu tkáně, její nápravy nebo udržování.

Známe také 2 semiesenciální aminokyseliny, které odvozují svůj název od faktu, že jsou esenciálními pouze v období růstu a vývoje dětí, případně v době zvýšených nároků, například při závažnějších onemocněních. Jsou jimi arginin a histidin.

Neesenciální aminokyseliny dokáže organismus syntetizovat z vlastních zdrojů, ale rovněž jich přijímá i z potravy (glycin, alanin, cystein, kyselina asparagová, kyselina glutamová, asparagin, prolin, glutamin, serin, tyrosin).

Rostlinné bílkoviny jsou kvalitním zdrojem esenciálních mastných kyselin, minerálů, vitamínů, vlákniny a enzymů. Mezi oblíbené zdroje patří luštěniny, obiloviny, ořechy a semena. Rostlinné bílkoviny jsou jednoduché aminokyselinové struktury, které při trávení tělo připravují o mnohem méně energie ve srovnání s živočišnými bílkovinami.  

Při potravinách rostlinného původu je obsah bílkovin a jejich nutriční hodnota poměrně nižší, než je tomu u živočišných produktů. Důvodem je zejména skutečnost, že u potravin rostlinného původu absentují některé esenciální aminokyseliny. Nepřítomnost byť jen jedné aminokyseliny znemožňuje syntézu bílkovin, vyvolává degradaci bílkovin svalů, krve a jiných orgánů, což má pak za následek zpomalení až zastavení růstu, poruchu centrální nervové soustavy, funkcí žláz atd. 

Mezi negativa patří, že i při příjmu rostlinných potravin dochází k výskytu potravinových alergií např. nesnášenlivost lepku, alergie na ořechy apod.

Obiloviny 1599668658226- v našich podmínkách představují nejrozšířenější zdroj rostlinných bílkovin. Nejpříznivější aminokyselinové složení má oves, pšenice, žito, ječmen a rýže. Určité cereální bílkoviny (kromě ovsa) neumožňují dostatečný přívod esenciálních AMK, zejména lysinu, methioninu a isoleucinu. Nato, aby se zvýšil obsah některých aminokyselin, se vyrábějí cereální výrobky použitím různých aditiv, pseudoobilnín a luštěnin, které obsahují vyšší podíl lysinu a jiných AMK jako základní obilovina pšenice.

Luštěniny 1599668658221- významný zdroj, obsahující nejvíce bílkovin z rostlinných potravin, konkrétně v 100 g jedlého podílu v průměru je ve fazolích 22,1 g; v hrachu  22,5 g, v čočce 24,2 g a v sóji 38 - 42 g bílkovin. 100 gramů luštěniny denně, zajistí potřebu všech nezbytných AMK s výjimkou methioninu, kde se zajistí asi jen polovina denní spotřeby. Biologická hodnota bílkovin v běžných luštěninách není tak vysoká jako v potravinách živočišného původu, nicméně, výjimkou je sója, která má nejvýhodnější aminokyselinové složení, i když je o 30% nižší než u masa.

Sója 1599668658213- kromě vysokého obsahu bílkovin (40%) a esenciálních AMK, je výživná hodnota sóji dána i vyšším obsahem tuků (17 - 27%), vitamínů (B1, B2, PP, E), vlákniny (5%), a taktéž i anorganických látek (zejména K, P, Mg, Ca, Fe). Proto patří sója mezi biologicky plnohodnotné potraviny. Působí preventivně na onkologické a kardiovaskulární choroby, na obezitu, cukrovku a osteoporózu.

Bramborová bílkovina 1599668658203- představuje nejvýhodnější bílkovinu rostlinného původu vůbec. Svou hodnotou je přiřazena k vaječné bílkovině. Hlavní složkou je tuberín, tvořící dvě třetiny bílkovinných látek brambor, s vyšším obsahem leucinu (13%).

Někteří odborníci[1] pokládají za jediný zdroj plnohodnotných bílkovin potraviny živočišného původu. Rostlinné bílkoviny (kromě bramborové bílkoviny a sóji) se pokládají za méně hodnotné, právě pro kvalitativní a kvantitativní nedostatek, až úplnou absenci esenciálních aminokyselin. 

Jiní[2] se zase s tímto názorem neztotožňují, tvrdí, že rozdělovat bílkoviny na rostlinné (neplnohodnotné) a živočišné (plnohodnotné), je nepravdivé a zavádějící. Konzumací různých kombinací jídel rostlinného původu, se zlepšuje celková BHB a výsledkem je kompletní spektrum nepostradatelných aminokyselin. Bílkoviny z obilovin mají nižší hladinu AMK lysinu a tryptofanu a luštěniny zase nižší hladinu AMK obsahujících síru. Nicméně, při jejich kombinaci se tyto rozdíly ruší, takže směs luštěnin a obilovin nám v konečném důsledku poskytnou úplný rozsah aminokyselin, které umožní růst stejně jako když je hlavním zdrojem bílkovin maso.

Navíc rostlinné proteiny obsahují málo tuků, hodně vlákniny a žádný cholesterol.

Kromě luštěnin a obilovin existují i další vhodné kombinace. Například směs obilovin, jader a semen nebo směs obilovin a zeleniny. Takto získaný aminokyselinový komplex bílkovin rostlinného původu, může být kritériem dostatečnosti vegetariánské stravy.

Na webu www.fitnessgym.cz najdeš hned několik rostlinných proteinů od různých výrobců:

1. Amix Vegefiit protein 2000 g

28010_amix-vegefiit-protein-2000--g

GreenDay® Vegefiit Protein je perfektní řešení pro každého, kdo hledá bílkovinný produkt rostlinného původu. Skládá se z hrachového bílkovinného izolátu Pisane®, rýžového proteinu a sojového proteinu obohacené o proteázové enzymy AminoGen®, vícezrnný matrix ModCarb™ a ovocno-zeleninový komplex Fiit-ns®. GreenDay® Vegefiit Protein poskytuje 75 % obsah bílkovin a je zcela rostlinného původu. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/amix-vegefiit-protein-2000--g-3

2. BioTech Vegan Protein 2000 g

28796_biotech-vegan-protein-2000--g

Vegan Protein je perfektní alternativou klasických syrovátkových proteinů nejen pro vegany. Přispívá k růstu a udržení svalové hmoty, a tak jej využijí zejména sportovci, ale je vhodný i pro méně aktivní jedince. Protein neobsahuje lepek, přidaný cukr, konzervanty ani žádná umělá barviva. A jak už u BioTech bývá zvykem – produkt je vytvořen pouze z bezpečných a pečlivě vybraných surovin. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/biotech-vegan-protein-2000--g-2/

3. GreenFood Vegan Protein 500 g

29645_greenfood-vegan-protein-500--g

V tomto proteinu jsme zkombinovali dva proteinové zdroje, hrachový a dýňový protein, které se dokonale doplňují. Jemnou chuť proteinu dodává Nutriz (stabilizovaná směs sušeného rýžového sirupu, rýžového škrobu a rýžové mouky). Vegan protein obsahuje vyvážený obsah plnohodnotných bílkovin, vlákniny a omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Neobsahuje GMO suroviny, živočišné proteiny, sóju, lepek a laktózu a nezatěžuje tak organismus. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/greenfood-vegan-protein-500--g-2/

4. Vegan Fitness Konopný Protein 1000 g

1599652947053

Komplexní proteinový koncentrát z evropských konopných semínek, vyráběný pod ochrannou známkou CANAH®. Produkt nabízí vyvážený obsah bílkovin, vlákniny a omega 3-nenasycených mastných kyselin. Produkt je zpracován "za studena", bez použití chemických substancí, v kvalitě RAW, bílkovina tak není tepelně ani chemicky denaturována. Garance kvality. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/vegan-fitness-konopny-protein-1000--g/ 

5. Vegan Fitness Dýňový protein 1000 g

1599652947062

Komplexní proteinový koncentrát z rakouských dýňových semínek. Proteinový prášek v kvalitě RAW je vyroben šetrným vylisováním a rozmělněním semínek. Produkt díky tomu obsahuje vyvážený obsah plnohodnotných bílkovin, vlákniny a omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/vegan-fitness-dynovy-protein-1000--g/ 

6. Vegan Fitness Slunečnicový protein 1000 g

1599652947057

Komplexní proteinový koncentrát z GMO free slunečnicových semínek s původem v EU. Proteinový prášek v kvalitě RAW je vyroben šetrným vylisováním a rozmělněním semínek. Produkt nabízí vyvážený obsah plnohodnotných bílkovin, vlákniny a nenasycených mastných kyselin.  Charakteristický je vysoký obsah aminokyseliny glutamin v naturální formě, který tvoří 20% v rámci celkového obsahu bílkoviny. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/vegan-fitness-slunecnicovy-protein-1000--g/

7. Reflex Plant Based Protein (Rostlinný protein) 600 g

1599654078411

Plant Based Protein je nejnovější rostlinná formule od Reflexu a zároveň nástupce Vegan Proteinu, který byl měřítkem v oblasti chuti mezi rostlinnými proteiny. Plant Based Protein se snaží tuto laťku posunout ještě dál a nabídnout tři lahodné příchutě - cacao a caramel, vanilku a lesní ovoce připravenými tak, aby byly pohlazením pro chuťové buňky a zároveň tak perfektní odměnou po tvrdém tréninku, nebo výživově čistým zákuskem kdykoli během dne při práci nebo doma. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/reflex-plant-based-protein--rostlinny-protein--600--g/ 

8. Scitec 100% Plant Protein 900 g

1599654078404

Přírodní hrachový protein vhodný pro vegany. Je absolutně přírodní a bez GMO, s přibližně 70% obsahem bílkovin. Hrachová bílkovina patří, co se týče nutričních hodnot, mezi nejlepší bílkoviny rostlinného původu. Vědecké výzkumy poukazují na to, že její profil esenciálních aminokyselin ji činí ideální pro konzumaci lidmi. Vynikajícím obsahem glutaminu, lysinu a BCAA je podobná syrovátkové bílkovině, z pohledu obsahu argininu je mnohem lepší než syrovátková bílkovina. Poměr trávení hrachové bílkoviny je velmi velký, u lidí 98%. Navíc tato bílkovina účinně potlačuje pocit hladu, z toho důvodu, že se pomalu tráví, na druhé straně proto, že přímo působí na faktory plnosti. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/scitec-100--plant-protein-900--g/ 

9. Weider Vegan Protein 750 g

1599654078398

Veganský protein z německé dílny WEIDER. Určen pro doplnění bílkovin rostlinného původu, vhodný pro vegetariány a vegany. Obsahuje výhradně rostlinné bílkoviny s přírodním sladidlem (stévií). Hlavní bílkovinou je hrachový izolát obohacený o rýžový protein. Kombinací rostlinného proteinu s obilninami je dosáhnutá vysoká biologická hodnota. Protein je lehce stravitelný a chutný. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/weider-vegan-protein-750--g-2/ 

10. Nutrisslim BIO MAXX Protein Shake 450 g

1599654078421

Čistý rostlinný protein v BIO kvalitě. Hrachový a rýžový protein obohacený o prášek z quinoi a tribulus terrestris. MAXX Protein je namíchaný tak, aby se vyrovnal proteinům živočišným. Proteinová směs obsahuje 82% hrachové bílkoviny obohacené o bílkovinu rýžovou, prášek z quinoa a příměs čínského tribulu (adaptogen). Díky těmto použitým složkám obsahuje MAXX Protein vedle komplexního aminokyselinového spektra také celou řadu minerálů a vitamíny E a K. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/nutrisslim-bio-maxx-protein-shake-450--g/ 

11. Myotec Vegan Protein 2000 g

1599654078430

Vegan Protein MyoTec obsahuje jedinečnou kombinaci evropského hrachového proteinu a rýžového proteinu nejvyšší kvality v optimalizovaném poměru 1:1. Právě tato optimalizovaná kombinace nabízí vynikající řešení vzhledem k celkovému obsahu esenciálních aminokyselin (EAA), která může bez nadsázky konkurovat kategorii živočišných proteinů. Kromě vysokého a vyváženého obsahu esenciálních aminokyselin (EAA) nabízí uvedená kombinace velmi slušný profil aminokyselin s rozvětveným řetězcem (BCAA), argininu a glutaminu. Vegan Protein samozřejmě neobsahuje žádná umělá sladidla a je GMO free. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/myotec-vegan-protein-2000--g-2/ 

12. Vegan Fitness 100% Hrachový protein 1000 g

1599652947048

79% proteinový izolát z evropského hrachu (Pisum Sativum), vyráběný ve Francii speciální technologií, pod ochrannou značkou NUTRALYS®. Pro izolaci bílkoviny je použita patentovaná, velmi šetrná neagresivní technologie, kdy je využita pouze čistá voda a to bez použití chemických substancí! Produkt je 100% RAW, GMO-free, vhodný pro Vegany. Produkt je bez přídavku konzervantů, barviv, plnidel a příchutí. Produkt je naprosto čistý = neobsahuje stopy lepku a dalších nežádoucích příměsí. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/vegan-fitness-100--hrachovy-protein-1000--g/

13. Vegan Fitness Rýžový protein (hnědá rýže) 1000 g

1599652947040

Komplexní proteinový koncentrát z GMO free hnědé rýže. Pro izolaci bílkoviny, která je izolována jak z klíčků, tak ze zrna hnědé rýže, je použita speciální technologie. Ta garantuje vysoký obsah nedenaturovaných bílkovin s maximální biodostupností. Charakteristický je vysoký podíl důležitých aminokyselin v rámci celkové bílkoviny = BCAA 19%, glutamin 18%, arginin 8%, esenciální aminokyseliny celkem 40%. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/vegan-fitness-ryzovy-protein--hneda-ryze--1000--g/

14. Topnatur Protein hrachovo-rýžový 180 g

1599654078488

HRACHOVO-RÝŽOVÝ PROTEIN je přípravek, který zvyšuje podíl bílkovin v jídle čímž zároveň umožňuje snížit množství mouky a cukru a v některých případech je dokonce nahrazuje. Je vhodný pro přípravu koktejlů, ovocných smoothie nebo také k přípravě slaných či sladkých pokrmů. Hrachovo-rýžový protein je dobře rozpustný ve vodě, má neutrální chuť a neobsahuje lepek. Je vyroben z geneticky nemodifikovaných surovin. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/topnatur-protein-hrachovo-ryzovy-180--g/ 

15. Fitiren Rýžový protein 1000 g

1599654078481

Kvalitní rýžový proteinový koncentrát s obsahem 80% bílkovin, vyrobený z celozrnné hnědé rýže. Vzhledem lehce nahnědlý prášek s příchutí obilovin a rýže. Jedná se o hypoalergenní VEGAN rostlinný protein, dobře rozpustný ve vodě. Slouží jako alternativní a plnohodnotný protein při intoleranci na lepek a laktózu. Pozitivně ovlivňuje po tréninkovou regeneraci a v tomto směru je srovnatelný se syrovátkovým proteinem. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/fitiren-ryzovy-protein-1000--g/ 

16. Extrifit Vegan 80 2000 g

1599654078440

Extrifit Vegan 80 - proteinový izolát z výhradně rostlinných zdrojů! Neobsahuje laktózu! Vynikající alternativa k syrovátkovým a mléčným proteinům. Tento špičkový rostlinný izolát má dokonalé parametry. Na rozdíl od jiných rostlinných proteinů, se kterými jste se setkali, má Extrifit Vegan 80 obsah bílkovin až 75 % a obsah BCAA až 5000 mg v jediné odměrce! Jedná se tedy o naprosto rovnocenný zdroj proteinů s aminospektrem prakticky shodným se syrovátkovými (whey) proteiny a Vegan 80 je tedy velmi vhodný pro budování a růst svalové hmoty. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/extrifit-vegan-80-2000--g-3/

17. Sunwarrior Protein Blend BIO (Hrachový a konopný protein) 750 g

1599654078474

Přírodní proteinový nápoj od společnosti Sunwarrior, je ideální nejen pro sportovce, kulturisty, vegany a vitariány, ale i pro ty, kteří chtějí zhubnout a cítit se fit. Díky šetrnému zpracování při nízkých teplotách dosahuje až 98% využitelnosti v těle. Má hypoalergenní složení bez živočišných proteinů, sóji, lepku a laktózy a nezatěžuje tak organismus. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/sunwarrior-protein-blend-bio--hrachovy-a-konopny-protein--750-g-2/

18. Garden of Life RAW Organic Protein 660 g

1599654078458

Nejkomplexnější rostlinný protein. Díky 13ti druhům proteinu z naklíčené proteinové směsi je RAW protein vynikajícím zdrojem kompletních bílkovin. Jedna dávka RAW Proteinu poskytuje (22 g) bílkovin pro vaše tělo. Navíc obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, vitamíny rozpustné v tucích, probiotika a enzymy podporující trávení. Obsah proteinu v 1 dávce je 67%. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/garden-of-life-raw-organic-protein-660--g-2/

19. Sunwarrior Protein Blend BIO (Hrachový, konopný protein a goji) 750 g

1599654078466

Přírodní proteinový nápoj od společnosti Sunwarrior, je ideální nejen pro sportovce, kulturisty, vegany a vitariány, ale i pro ty, kteří chtějí zhubnout a cítit se fit. Díky šetrnému zpracování při nízkých teplotách dosahuje až 98% využitelnosti v těle. Má hypoalergenní složení bez živočišných proteinů, sóji, lepku a laktózy a nezatěžuje tak organismus. Koupíš zde: https://www.fitnessgym.cz/sunwarrior-protein-blend-bio--hrachovy--konopny-protein-a-goji--750-g-2/

 

Příště si napíšeme zase něco o bílkovinách živočišného původu :)

 ...........................................................................................................

[1] KUBICOVÁ, D. et al. 2004. Náuka o poživatinách. Martin : Osveta, 2004. 159 s. ISBN 80-8063-165-4.

[2] DIEHL, H. – LUDINGTONOVÁ, A. – PRIBIŠ, P. et al. 2000. Dynamický život, Program NEW START v praxi. Vrútky : Advent-Orion, 2000. 287 s. ISBN 80- 88960-39-8.