Potenciální výhody užívání kolagenových doplňků

 

Věděli jste, že kolagen je nejhojnější bílkovinou ve vašem těle? Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.[1] V posledních letech se kolagenové doplňky staly velmi populárními. Většina z nich je hydrolyzována, což znamená, že kolagen byl rozložen, což zase usnadňuje jeho vstřebávání.

Existuje také několik potravin, které mohou zvýšit příjem kolagenu, včetně vepřové kůže a kostního vývaru. Konzumace kolagenu může mít řadu zdravotních výhod, od zmírnění bolesti kloubů po zlepšení zdraví pokožky.[2][3]

V tomto článku si proto uvedeme několik potencionálních výhod, které nám může poskytnout užívání kolagenových doplňků.

  1. Kolagenové doplňky mohou zabránit úbytku kostní hmoty

Vaše kosti sestávají převážně z kolagenu, který jim dodává strukturu a pomáhá jim udržet pevnost. Kostní hmota věkem ubývá a také se zhoršuje její kvalita – to může vést k onemocněním, jako je osteoporóza, která se vyznačuje nízkou hustotou kostí a souvisí s vyšším rizikem zlomenin kostí. Studie ukázaly, že užívání kolagenových doplňků může mít v těle určité účinky, které pomáhají inhibovat rozpad kostí, který vede k osteoporóze.[4][5]

V jedné studii ženy užívaly buď doplněk vápníku v kombinaci s 5 gramy kolagenu, nebo doplněk vápníku a žádný kolagen denně po dobu 12 měsíců. Na konci studie měly ženy užívající doplněk vápníku a kolagenu významně nižší hladinu bílkovin v krvi, které podporují rozpad kostí než ženy užívající pouze vápník.[6]

Další studie zjistila podobné výsledky u 66 žen, které užívaly 5 gramů kolagenu denně po dobu 12 měsíců. U žen, které užívaly kolagen, došlo ke zvýšení minerální hustoty kostí až o 7 % ve srovnání se ženami, které kolagen nekonzumovaly.[7]

  1. Kolagenové doplňky mohou podpořit zdraví srdce

Kolagen poskytuje strukturu vašim tepnám, což jsou krevní cévy, které přenášejí krev ze srdce do zbytku těla. Bez dostatečného množství kolagenu mohou být tepny slabé a křehké. To může vést k ateroskleróze, nemoci charakterizované zúžením tepen. Ateroskleróza má potenciál vést k infarktu a mozkové mrtvici.

V jedné studii 31 zdravých dospělých užívalo 16 gramů kolagenu denně po dobu 6 měsíců. Na konci došlo k významnému snížení míry ztuhlosti tepen ve srovnání s obdobím, než začali užívat doplněk. Navíc zvýšili hladinu HDL „dobrého“ cholesterolu v průměru o 6 %. HDL je důležitým faktorem při riziku srdečních chorob, včetně aterosklerózy.[8]

  1. Kolagenové doplňky mohou pomoct zmírnit bolest kloubů

Kolagen pomáhá udržovat integritu vaší chrupavky, což je gumová tkáň, která chrání vaše klouby. Jak s věkem klesá množství kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku degenerativních poruch kloubů, jako je osteoartróza.[9] Některé studie ukázaly, že užívání doplňků kolagenu může pomoci zlepšit příznaky osteoartrózy a celkově snížit bolest kloubů.

V jedné studii došlo u 73 sportovců, kteří konzumovali 10 gramů kolagenu denně po dobu 24 týdnů, k výraznému snížení bolesti kloubů při chůzi a v klidu ve srovnání se skupinou, která je neužívala.[10]

V jiné studii dospělí užívali 2 gramy kolagenu denně po dobu 70 dnů. U těch, kteří užívali kolagen, došlo k výraznému snížení bolesti kloubů a byli schopni lépe se věnovat fyzické aktivitě než ti, kteří jej neužívali.[11]

  1. Kolagenové doplňky mohou zlepšit zdraví pokožky

Kolagen je hlavní složkou vaší pokožky. Hraje roli při posilování pokožky, a navíc může prospívat pružnosti a hydrataci. Jak stárnete, vaše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k suché pokožce a tvorbě vrásek. Několik studií však ukázalo, že kolagenové peptidy nebo doplňky obsahující kolagen mohou pomoci zpomalit stárnutí pokožky snížením vrásek a suchosti.[12][13]

V jedné studii se u žen, které užívaly doplněk obsahující 2,5–5 gramů kolagenu po dobu 8 týdnů, vyskytla menší suchost pokožky a výrazné zvýšení elasticity pokožky ve srovnání s těmi, které tento doplněk neužívaly. [14]

Další studie zjistila, že ženy, které pili nápoj smíchaný s kolagenovým doplňkem denně po dobu 12 týdnů, zaznamenali zvýšenou hydrataci pokožky a výrazné snížení hloubky vrásek ve srovnání s kontrolní skupinou.[15]

Účinky doplňků kolagenu na snižování vrásek byly přičítány jejich schopnosti stimulovat vaše tělo k tomu, aby samo produkovalo kolagen. Užívání doplňků kolagenu může navíc podporovat produkci dalších bílkovin, které pomáhají strukturovat pokožku, včetně elastinu a fibrilinu.[16]

  1. Kolagenové doplňky mohou zvýšit svalovou hmotu

1–10% svalové tkáně je tvořeno kolagenem. Tento protein je nezbytný pro udržení správných funkcí svalů.[17] Studie naznačují, že doplňky kolagenu pomáhají zvyšovat svalovou hmotu u lidí se sarkopenií, úbytkem svalové hmoty, ke kterému dochází s věkem.

V jedné studii 27 křehkých mužů užívalo 15 gramů kolagenu a účastnilo se cvičebního programu denně po dobu 12 týdnů. Ve srovnání s muži, kteří cvičili, ale kolagen neužívali, získali výrazně více svalové hmoty a síly. Vědci naznačují, že užívání kolagenu může podporovat syntézu svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení. [18]

  1. Další přínosy kolagenových doplňků pro zdraví

Kolagenové doplňky mohou mít také další přínosy pro vaše zdraví:

  • Vlasy a nehty.

Užívání kolagenu může zvýšit pevnost vašich nehtů tím, že zabrání křehkosti. Kromě toho může stimulovat vaše vlasy a nehty, aby rostly rychleji.

  • Zdraví střev.

Ačkoli neexistují žádné vědecké důkazy na podporu tohoto tvrzení, někteří lékaři podporují použití doplňků kolagenu k léčbě střevní propustnosti nebo syndromu děravého střeva.

  • Zdraví mozku.

Žádná studie nezkoumala roli doplňků kolagenu ve zdraví mozku. Někteří lidé však tvrdí, že zlepšují náladu a snižují příznaky úzkosti.

  • Ubývání hmotnosti.

Někteří věří, že užívání doplňků kolagenu může podporovat hubnutí a rychlejší metabolismus. Nebyly provedeny zatím žádné studie na podporu těchto tvrzení.

Užívání kolagenu je spojeno s řadou zdravotních výhod a velmi málo známých rizik. Doplňky mohou zlepšit zdraví pokožky, zvýšit svalovou hmotu, zabránit úbytku kostní hmoty nebo zmírnit bolesti kloubů. Ačkoli několik potravin obsahuje kolagen, není známo, zda kolagen v potravinách nabízí stejné výhody jako doplňky.

Kolagenové doplňky jsou obecně bezpečné, snadno použitelné a rozhodně stojí za vyzkoušení jejich potenciálních výhod. Takže pokud jste se rozhodli vyzkoušet nějaký kolagenový doplněk z kteréhokoliv uvedeného nebo jiného důvodu, ZDE najdete naši nabídku doplňků, které by mohly být při vašem výběru zajímavou volbou :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Collagen: The Fibrous Proteins of the Matrix - Molecular Cell Biology - NCBI Bookshelf (nih.gov)

[2] Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature - PubMed (nih.gov)

[3] The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials - PubMed (nih.gov)

[4] https://www.scielo.br/j/rbgg/a/fk95TfhxB7mPsmqYRDdHH8K/?format=pdf&lang=en

[5] Role of collagen hydrolysate in bone and joint disease - PubMed (nih.gov)

[6] A calcium-collagen chelate dietary supplement attenuates bone loss in postmenopausal women with osteopenia: a randomized controlled trial - PubMed (nih.gov)

[7] Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women—A Randomized Controlled Study (nih.gov)

[8] Effect of Collagen Tripeptide on Atherosclerosis in Healthy Humans (nih.gov)

[9] https://www.scielo.br/j/rbgg/a/fk95TfhxB7mPsmqYRDdHH8K/?format=pdf&lang=en

[10] 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain - PubMed (nih.gov)

[11] Effect of the novel low molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, BioCell Collagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial - PubMed (nih.gov)

[12] (PDF) Oral Intake of Specific Bioactive Collagen Peptides Reduces Skin Wrinkles and Increases Dermal Matrix Synthesis (researchgate.net)

[13] Daily consumption of the collagen supplement Pure Gold Collagen® reduces visible signs of aging (nih.gov)

[14] Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study - PubMed (nih.gov)

[15] Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles Borumand M, Sibilla S - J Med Nutr Nutraceut (jmnn.org)

[16] Skin anti-aging strategies (nih.gov)

[17] Structure and Function of the Skeletal Muscle Extracellular Matrix (nih.gov)

[18] Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenic men: a randomised controlled trial (nih.gov)