Jak posílit imunitu v zimním období

Jak posílit imunitu v zimním období

Důležitosti vitamínů jsme už jeden článek věnovali a popsali si 4 nejdůležitější – tedy vitamín C, hořčík, zinek, vitamin D3 a Omega 3. Tento základ by měl doplňovat každý aktivní člověk a v období zimy to platí dvojnásob.

Slunce dříve zapadá a později vychází a nedostatek světla má velký vliv nejen na naši psychiku, ale také na zdraví. Častěji se také šíří virové a bakteriální onemocnění, které jsou nepříjemné nejen z hlediska jejich průběhu, ale také z důvodu následné rekonvalescence.

Tělo je při zvýšené zátěži mnohem více citlivé k propuknutí nemoci. Určitě už každý z vás zažil pocit „něco na mě leze“. Necítíte se úplně fit, ale přesto odjedete svůj tréning podle plánu. Prokrvení tkání a fyzická námaha však často počínající nemoc rozjedou na plné obrátky. Na pár týdnů vás tak vyřadí ze hry a srazí dolů i vaši kondici a celkový výkon po nemoci.

Jak se tedy v chladných měsících bacilům bránit?

Účinnou zbraní pro posílení imunity jsou vitamíny a antioxidanty. Vitamín C už je vám dobře známý a jeho mírné navýšení je vhodné právě v rizikovém období nebo i po propuknutí nemoci, protože zkrátí dobu léčby. Při užití výrazně vyšší dávky v řádech několika dnů pak můžete počínající nachlazení zcela zastavit. Předávkování vitamínem C je spíše výjimkou, a může se projevit například svědivou vyrážkou. Většina „céčka“ se ale z organismu vyloučí močí a tělo si vezme jen potřebnou dávku. Není tedy nutné dopovat se celou zimu vysokými dávkami tohoto vitamínu, protože pravděpodobně vyhodíte z okna spoustu peněz.

10a_optimized

Na čem se ale nevyplatí šetřit jsou vaše střeva. Ne nadarmo se říká, že zdraví a imunita vychází právě z nich. I když zrovna netrpíte zažívacími problémy, investujte do kvalitních probiotik alespoň v chřipkovém období.

Viridian Synerbio Lactobacillus Rhamnosus GG

V naší nabídce opět nechybí ani verze pro vegany:

Viridian Synbiotic Daily + Cranberry 30 kapslí

Naše střeva obsahují miliardy bakterií a můžeme na ně v tomto směru nahlížet jako na „bakteriální orgán“. Pokud některé bakterie chybí nebo jich není pro trávení dostatek, celý proces se zpomalí a vznikají toxické látky.

To nás přivádí k dalším důležitým doplňkům, jakými jsou antioxidanty. Ty pomáhají z těla vylučovat toxické látky, které se v něm hromadí. Tyto toxické látky přijímáme nejen v běžné stravě (uzeniny, sladké limonády, potraviny s barvivy a konzervanty), ale při pomalém trávení nebo větší konzumaci masa vznikají právě i ve střevech. Důležitost antioxidantů byla potvrzena hlavně v rámci prevence rakoviny.

Mezi známé antioxidanty patří například zelený čaj, který lze konzumovat v koncentrované formě tedy jako matcha čaj. Jedná se o rozemleté lístky mladého zeleného čaje, který je pěstován ve stínu. Díky tomu si zachovává jasně zelenou barvu a ty nejlepší vlastnosti. Zároveň se jedná o alternativu kávy, která vás nakopne a zlepší koncentraci. Jednu čajovou lžičku stačí rozmíchat ve vodě o 90 °C. Výsledný nápoj vám může připadat lehce trpký, a tak jej můžete obohatit například o mléčnou pěnu a vytvořit si tak alternativu ke cappuccinu.

Nutrisslim BIO Matcha Powder 70 g

V posledních letech patří mezi oblíbené antioxidanty také zelené řasy Spirulina a Chlorela. Mimo jiné obsahují velké množství bílkovin a jsou tak vhodným doplňkem stravy pro vegany. Společné mají to, že zvyšují odolnost organismu vůči infekcím a virům, zvyšují výkonnost organismu, a udržují zdravou hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Obě tyto rostliny se pěstují uměle v teplých vodách a potřebují sluneční svit alespoň 12 hodin denně.


10b_optimized

V čem se ale liší? Chlorela je řasa, zatímco Spirulina je sinice. Chlorela je účinnější při detoxifikaci organismu, doplnění živin a pomáhá také při diabetu. Spirulina se pak zvláště hodí pro posílení imunity, nárůst svalové hmoty a v kombinaci s vitamínem B12 a železem podporuje krvetvorbu.

Spirulina

Méně známým antioxidantem je Moringai.

Jedná se o rozemleté listy stromu Moringa oleifera, který roste v podhůří Himalájí a najdete ho také v Africe nebo Asii. Je to rostlina extrémně bohatá na bílkoviny, minerály a vitamíny A, B a E. Opět se výborně hodí také pro vegany a vegetariány. Prášek lze rozmíchat ve vodě ale můžete ho přidat také do smoothies, omáček nebo polévek.

10c_optimized

Další skvělou superpotravinou je pak Maca peruánská, které se přezdívá „peruánská viagra“. Kromě pozitivního vlivu na zvýšení libida se využívá při léčbě neplodnosti a jedná se o takovou přírodní verzi steroidních anabolik pro sportovce. Kromě toho zabraňuje vzniku osteoporózy, zlepšuje koncentraci a paměť, a podporuje spalování tuků. Má také poměrně dost proteinu a ten navíc obsahuje 20 aminokyselin. Dříve byla využívaná bojovníky před výpravou na povzbuzení a dosažení síly a vytrvalosti. Imunitu pomáhá zvýšit až o 15 %. Má lehce nasládlou chuť a můžete ji zamíchat do smoothie, ovesné kaše nebo proteinu. 

Nutrisslim BIO Maca Root Powder 250 g

Tyto superpotraviny a antioxidanty obsahují vždy celou skladbu vitamínů a minerálů a při jejich užívání ucítíte vliv nejen na vaše tělo, ale také na psychiku. Doplní vám do organismu vše potřebné a udrží svěží mysl i tělo. Sáhněte po nich raději než po nějakém zaručeném komplexu vitamínů z lékárny, který je často jen chemickým koktejlem. Tyto přírodní verze budou pro vaše tělo mnohem přirozenější, a navíc si díky nim obohatíte jídelníček.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení