SAUNA – ANO NEBO NE?

SAUNA – ANO NEBO NE?

Výhody a nevýhody

IMG_20201014_193612

Zdroj: www.healthline.com

Možná jste slyšeli, že vstoupit do horké sauny po cvičení ve fitku může být pro vaše tělo relaxační i detoxikační.

Po stovky let Skandinávci využívají sauny kvůli jejich pozitivnímu vlivu na očistu těla a relaxaci. Například ve Finsku existují zhruba 2 miliony saun pro 5,2 milionu lidí v zemi. Používání sauny ve skandinávských zemích začíná již v raném dětství.

Dnes jsou sauny každodenní součástí mnoha kultur, od finských venkovních saun po švédské batsu, korejské jjimjilbangy a japonské sento.

Dnes známe několik druhů saun:

 • Suché sauny se ohřívají ohněm, horkými kameny, plynem nebo elektřinou.
 • Parní sauny vytvářejí páru nanášením vody na topné těleso.
 • Infrasauny používají infračervené ohřívače k vyzařování světla, které dodává sálavé teplo, které je absorbováno povrchem pokožky.

Současný výzkum o výhodách saun je smíšený. Pokud uvažujete o zařazení sauny do své rutiny, nezapomeňte nejprve vyhodnotit své konkrétní zdravotní potřeby.

Nejprve je třeba si ujasnit rozdíl mezi saunou a parní místností/parní lázní. Není to totiž totéž. Oba typy se používají k podpoře pocení, ale používají různé druhy tepla. Sauny používají suché teplo produkované z kamen nebo horkých hornin/kamenů k eskalaci místnosti až na 90,5 ° C při velmi nízké vlhkosti vzduchu. Na druhou stranu, parní místnosti/parní lázně zahrnují vlhké teplo. Pracují při nižších teplotách, obvykle kolem 43–49 ° C a 100% relativní vlhkosti.

VÝHODY SAUNY

Když vstoupíte do sauny, teplota pokožky stoupne, tep také stoupá a cévy se rozšiřují. K tomu dochází, protože vaše srdce začne pumpovat více krve. Uvedeme si hlavní výhody používání sauny:

 1. Relaxace

Sauny se tradičně používají k vyvolání pocitu relaxace. Jak vaše srdeční frekvence stoupá a vaše krevní cévy se rozšiřují, dochází ke zvýšení průtoku krve do kůže. Sauny mohou také zlepšit krevní oběh. Váš nervový systém je aktivnější, aby udržoval teplotní rovnováhu v těle a vaše endokrinní žlázy se také začnou zapojovat do této reakce. Díky reakci vašeho těla na teplo můžete být méně vnímaví k bolesti, bdělejší a budete mít pocit radosti. Teplo uvolňuje vaše svaly, včetně svalů na obličeji a krku. Pro tělo je to příznivé, protože tyto svaly jsou po dlouhém dni často napnuté. Když fyzicky uklidníte své tělo, často následuje i uklidnění mysli a emocí.

 1. Úleva od bolesti

Použití suché sauny může u lidí zanechat osvěžující pocit. Jelikož se cévy uvolňují a rozšiřují, zvyšuje se průtok krve, a to může pomoci snížit napětí v kloubech a zmírnit bolest svalů. Sauny mohou také pomoci těm, kteří trpí chronickou bolestí a artritidou. Studie[1] u lidí s chronickými muskuloskeletálními chorobami včetně revmatoidní artritidy a ankylozující spondylitidy[2] zjistila, že saunování zlepšilo během čtyř týdnů bolest, ztuhlost a únavu. I když všichni pacienti uváděli určité výhody, zlepšení nebyla statisticky významná. Autoři doporučují, aby pacienti s těmito stavy podstoupili několik zkušebních sezení, aby zjistili, zda používání sauny zlepšuje jejich příznaky, než to začlení do své léčebné rutiny.

 1. Zpomalení stárnutí

Bylo prokázáno, že teplo pozitivně ovlivňuje vaše mitochondrie - „baterie“ napájející vaše buňky, které pomáhají tělu přirozeně produkovat více energie a zůstat fit. Regenerace buněk znamená, že se zpomaluje také proces stárnutí. A pokud nejste zcela přesvědčeni, podívejte se na 20letou studii[3] finských mužů, která spojuje dvě až tři saunování týdně s 23 % sníženým rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.

 1. Snížení krevního tlaku

Toto může být samozřejmě i nevýhodou pro lidi, kteří trpí nízkým krevním tlakem. Ale na druhou stranu, pro lidi s vysokým krevním tlakem může mít pravidelné používání sauny příznivé účinky. Teplo v sauně pomáhá rozšiřovat cévy a zlepšovat krevní oběh (jak jsme si již uvedli), což snižuje krevní tlak.

 1. Optimalizace sportovního výkonu

Vylepšení průtoku krve z hypertermické úpravy (tepelné úpravy) posílá více krve do srdce, což vede ke zvýšení plazmy a objemu červených krvinek. Tento proces dodává více kyslíku do celého těla a podporuje sportovní výkon.

 1. Zlepšení funkcí mozku

20letá studie provedená s více než 2300 účastníky na univerzitě ve východním Finsku odhalila, že pravidelné používání sauny (4–7krát týdně) při 80 °C po dobu 19 minut, snižuje riziko Alzheimerovy choroby a demence.[4]

 1. Zlepšení pokožky

Když tělo začne produkovat pot hlubokým pocením, pokožka se poté očistí a nahradí se odumřelé kožní buňky – což udržuje vaši pokožku v dobrém stavu. Pocení zároveň vypláchne bakterie z epidermální vrstvy a potních kanálků. Ukázalo se, že čištění pórů zlepšuje kapilární oběh a zároveň dodává pokožce jemnější vzhled. Studie[5] ukázala, že pravidelné používání finské sauny mělo pozitivní vliv na zdraví pokožky, zejména na povrchové pH a její hydrataci. Ve stejné studii mělo používání sauny za následek pozitivní účinky na problémy související s mastnou pletí.

 1. Snížení hladiny cholesterolu

Jedna studie zveřejněná v International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health zjistila, že když subjekty používali saunu každý druhý den po dobu 20 dnů, snížily svou celkovou hladinu cholesterolu. Vědci dospěli k závěru, že sauna nabízí v tomto směru výhody podobné těm, které lze očekávat od fyzického cvičení se střední intenzitou. To samozřejmě neznamená, že byste se měli zbavit svého pravidelného tréninku :D Trénink nelze ničím nahradit a pokud by sauna poskytovala stejné benefity jako kvalitní trénink, bylo by to až příliš jednoduché. Asi bychom všichni seděli od rána do večera v sauně: D

 1. Posílení imunity

Jedním z důvodů popularity saun je skutečnost, že posilují váš imunitní systém. Sauna nejen pomáhá odstraňovat nečistoty; také pomáhá tělu vytvářet nějaké dobré věci. Jak se teplota těla zvyšuje (teplo uvnitř sauny zvyšuje teplotu vašeho těla o 1-2 °C), tělo se mylně domnívá, že má horečku, a tak zvyšuje produkci bílých krvinek. Pravidelným a správným používáním sauny - tj. střídáním horké a studené – můžete trénovat své tělo, aby se lépe přizpůsobilo náhlým změnám teploty mezi vnitřním a venkovním prostředím. Pokaždé, když používáte saunu, posilujete obranné mechanismy svého těla.

NEVÝHODY SAUNY

 1. Dehydratace

Průměrný člověk ztratí během krátké doby v sauně asi půllitr potu, proto je potřebné před a po použití sauny vypít hodně vody. Pokud pocítíte závratě, bolesti hlavy nebo silnou žízeň, měli byste saunu okamžitě opustit. Komplikace těžké dehydratace zahrnují:

 • nízký krevní tlak
 • vyčerpání z tepla nebo úpal/úžeh
 • selhání ledvin
 • hypovolemický šok[6]
 • záchvaty
 • bezvědomí
 • kóma

Po saunování pijte hodně vody, aby se vaše tělo hydratovalo.

 1. Hubnutí

Sauny nejsou účinné při hubnutí, jak se někteří mylně domnívají, protože jedinou ztrátou hmotnosti je ztráta tekutin a vaše tělo doplní ztracenou tekutinu hned když začnete zase jíst nebo pít. Pokud chcete skutečně zhubnout, držte se dlouhodobě zdravého stravovacího a cvičebního plánu. Na druhé straně však některé zdroje[7] uvádějí, že pravidelné používání sauny reguluje chuť k jídlu, zvyšuje metabolismus a zlepšuje využití kyslíku, což pomáhá snižovat hmotnost spolu se snížením tělesného tuku.

 1. Toxiny

Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že pocení během saunování uvolňuje toxiny z těla nebo kůže. Jediným účelem pocení je zabránit přehřátí těla. Detoxikaci provádějí vaše játra a ledviny. Správná hydratace je důležitá pro správné fungování jater a ledvin. Ujistěte se, že po použití sauny pijete hodně vody, abyste doplnili ztracené tekutiny. Nechte pracovat ledviny a játra, aby přirozeným způsobem vyčistili a detoxikovali vaše tělo.

 1. Plodnost

Výzkum[8] zjistil souvislost mezi používáním sauny a snížením plodnosti u mužů. Jak tělesné teplo stoupá, stoupá i teplota varlat, a je známo, že to je také příčinou snižování počtu spermií. Nedávná studie finských mužů, kteří podstoupili 15minutové saunování 2x týdně po dobu tří měsíců, zjistila, že používání saun mělo významný negativní vliv na jejich produkci spermií. Dobrou zprávou je, že se ukázalo, že účinek je reverzibilní[9]. Další studie[10] zjistila, že počet spermií po týdenním používaní sauny poklesl a vrátil se do normálu až po pěti týdnech. K pochopení dopadu saun na plodnost je zapotřebí dalšího výzkumu, zejména u mužů, kteří již mají nízký počet spermií nebo jiné problémy s plodností.

 1. Popáleniny

Ve Finsku vyžaduje alespoň jedno spálení saunou denně hospitalizaci a jedno ze čtyř popálenin souvisí se saunou. Většina popálenin jsou popáleninami způsobenými kontaktem – dotykem s ohřívačem nebo blízkých horkých povrchů. Takové popáleniny jsou sice často malé a nezávažné, ale mohou být občas i nebezpečné, dokonce smrtelné. Například v Německu v roce 2007 bylo zaznamenáno, že 64letý muž spadl obličejem nejprve na saunová kamna a následně na následky zranění zemřel.[11]

KDY SE SAUNÁM VYHNOUT?

Některé zdravotní podmínky nejsou kompatibilní s používáním saun nebo parních lázní. Pokud máte některý z následujících stavů, nezapomeňte se o sauně poradit se svým lékařem:

 • astma nebo jiné dýchací potíže
 • srdeční onemocnění
 • těhotenství (používání sauny během raného těhotenství může způsobit embryonální nebo fetální abnormality)
 • epilepsie
 • velmi vysoký nebo velmi nízký krevní tlak
 • lidé pod vlivem alkoholu
 • lidé užívající stimulanty, trankvilizéry[12] nebo jiné léky ovlivňující mysl

Studie publikovaná v časopise Journal of Forensic Science odhalila, že úmrtí v důsledku používání sauny byla mimořádně vzácná (méně než 2 na 100 000 obyvatel). 51% úmrtí bylo způsobeno přirozenými příčinami a 25 procent bylo spojeno s vystavením teplu. Polovina všech úmrtí v saunách byla u lidí, kteří byli pod vlivem alkoholu.

Současné důkazy naznačují, že používání saun má své výhody i nevýhody. Sauny jsou obecně prospěšné pro zdravé jedince. I když mnoho lidí používá sauny jako součást zdravého životního stylu, to, co je pro vás nejlepší, nemusí být to, co je nejlepší pro někoho jiného. Při použití v kombinaci se zdravou stravou, cvičením a spoustou vody vám mohou sauny pomoci:

 • zmírnit drobné bolesti a bolesti svalů
 • relaxovat a pomoct se spánkem (výzkum ukázal, že používání sauny může mít za následek hlubší a uvolněnější spánek)
 • zlepšit krevní oběh

Pokud se chcete pomocí sauny zbavit stresu, je třeba si uvědomit, že vysoké teploty po dlouhou dobu mohou významně zatěžovat tělo. Začínat by se mělo na cca 15 minutách a postupně přidávat až na maximálně 30 minut.

Skočíte si i vy sem tam do sauny? :)

.....................................................................

[1] https://link.springer.com/article/10.1007/s10067-008-0977-y

[2] Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé revmatické onemocnění postihující axiální skelet, které způsobuje zánětlivou bolest zad a může vést ke strukturálnímu poškození páteře, funkčnímu handicapu a významnému snížení kvality života.

[3] https://www.health.harvard.edu/blog/sauna-use-linked-longer-life-fewer-fatal-heart-problems-201502257755

[4] https://www.finnleo.com/pages/health-and-wellness

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18525205/

[6] Hypovolemický šok je náhlá porucha perfúze orgánů a tkání, která vede k orgánovým změnám a ohrožuje člověka na životě. Má původ v relativním nebo absolutním nedostatku intravaskulární tekutiny.

[7] https://headsuphealth.com/blog/features/benefits-of-saunas/

[8] https://academic.oup.com/humrep/article/28/4/877/653255

[9] vratný, schopný zpětného procesu

[10] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6476971/

[11] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18020143/

[12] léky zmírňující pocit úzkosti a duševního napětí

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/are-saunas-good-for-you#Next-steps-

https://www.finnleo.com/pages/health-and-wellness 

https://www.womenshealthmag.com/health/a18698157/sauna-health-benefits/

https://globalhealing.com/natural-health/7-dangers-of-the-sauna/