Největší viníci únavy – dejte jim konečně sbohem!

Největší viníci únavy – dejte jim konečně sbohem!

Čas od času na každého z nás padne únava. Cítíme se bez energie, vyčerpaní, slabí, bez nálady. Na vině může být celá řada faktorů – od přepracování přes nedostatek spánku až po nevhodný jídelníček. Odhalte, co vysává energii vám.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Mezi největší viníky nadměrné únavy patří nedostatek hořčíku, vitamínu C a B12 a železa a zinku. Že vám tyto důležité látky chybí, poznáte i podle zhoršující se kvality vlasů, nehtů, pleti, častého bolení hlavy či opakovaných infekcí. Zvýšit musíte konzumaci zelených salátů, zeleniny, masa, vajec, luštěnin a mléčných výrobků. Tělu byste měli potřebné látky dodat také ve formě potravinových doplňků, suplementů.

1a_optimized

Nedostatek bílkovin

Bílkoviny neboli proteiny představují základní stavební složku našeho organismu, bez nich nemůže správně fungovat. Cítíte se unavení, slabí, apatičtí a možná vás trápí i kilogramy navíc. Organismus totiž proteiny potřebuje, a pokud nemá jinou možnost, jak je získat, musí sáhnout do vlastních zdrojů aminokyselin – začne si je brát ze svalů. Protože to však nejde do nekonečna, tělo přizpůsobí této situaci své chování. Aby bílkovin nebylo potřeba tolik, zpomalí metabolismus. A výsledkem jsou kila navíc.

1b_optimized

Hlava plná starostí

Občas se toho na nás nakupí prostě příliš – ke každodenním povinnostem doma a péči o potomky přibudou starosti v práci a my najednou nevíme, kde nám hlava stojí. Přes den jsme v jednom kole a nemáme čas o našem trápení přemýšlet. Myšlenky se nám v hlavě začnou honit až těsně před spaním, tedy v tu nejméně vhodnou chvíli. Najděte si proto čas na rozptýlení a na uvolnění – vyzkoušejte třeba meditaci nebo nějaké relaxační cvičení. Nechte odpočinout tělo i mysl a uvidíte, že se vám pak bude usínat mnohem líp.

Málo pohybu

K tomu, aby bylo naše tělo fit, potřebuje nejen odpočinek, ale také pravidelný pohyb. Jakákoli sportovní aktivita je prospěšná, pozitivně se podepíše na našem vzhledu a především zatočí s únavou a nabije nás energií. Neznamená to ovšem, že hned musíte vyrazit do posilovny a sedřít tam ze sebe kůži, začněte pěkně pozvolna a po malých dávkách. Vyrazte třeba na kolo nebo rychlou procházku. Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a veškerá únava bude ta tam!

1c_optimized