Minerály a vitamíny při sportu

Vitamíny při sportu

Naše předchozí články se zabývaly informacemi o proteinech, BCAA a kreatinu. Tyto doplňky stravy znají asi všichni sportovci a návštěvníci fitness center. Co je však pro správné fungování těla (nejen sportovce) mnohem důležitější jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. Na ty nejdůležitější se zaměříme právě dnes.

Naše tělo při jejich nedostatku nedokáže správně fungovat a výsledkem jsou nejen špatné výkony, ale také nalomené zdraví.

Pojďme to vzít ale úplně od začátku. Proč bychom vlastně měli vitamíny doplňovat externě?

Díky dnešnímu zemědělství a technologickému zpracování potravin se zachovává pouze velmi malé množství přirozeně se vyskytující vitamínů a minerálů. Ovoce k nám často cestuje přes půl planety a dozrává v kontejnerech a regálech bez slunce. Zrna obilovin jsou čištěna a přichází tak nejen o vlákninu, ale také o stopové prvky. V dnešním moderním světě máme zkrátka velký výběr potravin, které jsou ale bohužel nutričně mnohem méně výživné, než tomu bývalo dříve.

A teď ruku na srdce. Kolik z vašeho jídelníčku tvoří základní potraviny, tedy ty, které neprochází zpracovatelským procesem v potravinářských firmách? Ráno si uvaříme kaši z pytlíku, na svačinu nepohrdneme proteinovou tyčinkou, k obědu snad v tom lepším případě zvládneme doma připravit rýži a kuřecí maso, a odpoledne pokračujeme ve stejném duchu. V dnešní hektické době ani není možné připravovat si domácí sýry, jogurty nebo chovat vlastní slepice či krávy.

Pokud jste navíc aktivní sportovec a hlídáte si příjem bílkovin, vláknina z ovoce a zeleniny vás jak známo zasytí, a nebudete pak schopni sníst potřebné množství pro svalový růst.

Na řadu tedy přichází opět moderní svět a jeho chytří pomocníci – suplementy. V dnešním článku zmíníme čtyři nejdůležitější, které byste do svého jídelníčku určitě měli zařadit.


1. Hořčík

Hořčík (magnesium) je jeden z nejdůležitějších prvků v našem těle a mimo jiné je důležitý pro správnou kontrakci svalů. Jeho nedostatek pocítíte nejen ve formě křečí, ale velmi silně se odráží také na naší náladě a psychickém stavu. Budete se bez něj cítit unavení ale zároveň pocítíte problémy se spánkem. Hořčík se nachází také v kostech, a tak při jeho dlouhodobém deficitu může dojít až k onemocnění osteoporózou, což je řídnutí kostí. Deficit Hořčíku má také výrazný vliv na vznik cukrovky.

Při sportu a fyzické aktivitě se hořčík vyplavuje z těla mnohem rychleji, a tak je nutné ho doplňovat externě – nejčastěji formou tablet nebo rozpustného prášku. Vzhledem k jeho důležitosti v rámci lidského organismu však doporučujeme jeho suplementaci úplně každému, protože i při běžných denních aktivitách máme magnesia nedostatek. Odměnou vám bude kvalitnější spánek a celkově lepší zvládání stresu, který máme v dnešní uspěchané době všichni.

Vyzkoušejte vysokou kvalitu v podobě 100% magnesium od značky Prom-IN. Tento hořčík je ve formě vysoce využitelného bisglycinátu hořečnatého a je ideální pro osoby se zvýšenou fyzickou zátěží.


2. Zinek

Dalším nezbytným doplňkem stravy je Zinek. V našem těle je obsažen v relativně malém množství, ale jeho nedostatek může způsobovat vážné problémy, jako je špatné hojení ran, zhoršení paměti, nebo úbytek na váze. Jeho užívání by mělo jít ruku v ruce společně s hořčíkem, protože také patří mezi prvky, které mají významný vliv na správný vývoj organismu a také na celkovou imunitu. Zároveň je zinek důležitý pro zdravé nehty, vlasy, pokožku a také plodnost – zejména tu mužskou.

Z naší nabídky doporučujeme v kombinaci s výše zmíněným hořčíkem 100% zinc také od firmy Prom-IN. Je vysoce vstřebatelný a ideální k užívání na noc před spaním.

Pro vegany nebo vegetariány pak doporučujeme Viridian Balanced Zinc Complex, který obsahuje pouze látky rostlinného původu. Zároveň v něm nenajdete ani geneticky modifikované nebo ozařované složky a použity jsou kvalitnější kapsle bez balastních pojiv a lepidel.

 
3. Vitamín C nebo multivitamín

V této kategorii je opravdu hodně z čeho vybírat a záleží už pouze na vaší preferenci, zda zvolíte pouze doplnění vitamínu C, nebo rovnou sáhnete po něčem komplexnějším, co vám zajistí a pokryje příjem většiny potřebných vitamínů.

Jak už jsme na začátku zmínili, z ovoce a zeleniny bohužel nejsme schopni přijmout potřebné množství vitamínů. Z potravin se ztrácí v průběhu tepelné úpravy, sušením i běžnou oxidací.

Zejména potřeba vitamínu C roste v chladnějších měsících, kdy jsme díky jeho nedostatku náchylnější k nejrůznějším nemocem. Mimo tento známý fakt má pak vitamín C vliv na tvorbu bílých krvinek, vstřebávání železa, vývoj kostí a zubů a na celkový růst.

Každému fyzicky aktivnímu člověku doporučujeme suplementovat vitamín C minimálně s nástupem podzimu a pokračovat až do konce zimy. Posílíte váš imunitní systém a vyhnete se tak nepříjemnému nachlazení a pauze ve vašem tréningu. Zvláště sportovci v předzávodní přípravě by určitě tento vitamín neměli podcenit.

Doporučujeme zvolit vitamín s postupným uvolňováním, například tento od firmy Extrifit:

Extrifit Vita C 1000 mg Time Release

Pro Vegany a Vegetariány pak máme v nabídce vysoce efektivní a patentovanou formu vitamínu C od firmy Viridian, která obsahuje pouze složky rostlinného původu:

Viridian Ester-C 550 mg 90 kapslí

 
4. Omega 3

Poslední složkou, kterou byste neměli při zdravém jídelníčku opomíjet, jsou omega 3 mastné kyseliny. Naše tělo si je nedokáže samo vyrobit, a tak je nutné je přijímat ze stravy, nebo z doplňků. V běžné stravě je najdeme hlavně v rybách (spíše těch tučnějších jako je losos nebo makrela), hodně jich obsahují také ořechy, lněné semínko nebo oleje či luštěniny.

Můžete namítat, že je lze tedy celkem snadno přijímat z potravin. Pokud se ale nacházíte ve fázi redukce, mnoho tuků zřejmě ve stravě nemáte. Pak tedy přichází na řadu doplňky, většinou ve formě kapslí, které vám pomohou dostat do sebe neoblíbený rybí tuk v příjemné formě.

Vyzkoušejte třeba tyto kapsle:

Omega 3 od značky Reflex Nutrition

A v nabídce máme opět i variantu pro vegetariány a vegany s čistě přírodním složením:

Viridian Pregnancy Omega Oil 200 ml