Jak vám probiotika mohou pomoci zhubnout a jaké jsou jejich další benefity?

Probiotikům se v poslední době dostává velké pozornosti.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají při konzumaci zdravotní výhody. Nacházejí se v doplňcích i ve fermentovaných potravinách. Probiotika mohou mimo jiné zlepšit váš imunitní systém, trávení a zdraví srdce. Několik studií také naznačuje, že probiotika vám mohou pomoci zhubnout.

Všechny probiotika a digestiva, které nabízíme, naleznete ZDE.

Bez názvu-12

Bakterie ve střevě mohou ovlivnit regulaci tělesné hmotnosti

Ve vašem trávicím systému sídlí stovky mikroorganismů. Většina z nich jsou přátelské bakterie, které produkují několik důležitých živin, včetně vitamínu K a některých vitamínů B. Pomáhají také rozkládat vlákninu, kterou vaše tělo nedokáže strávit, a přeměnit ji na prospěšné mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jako je butyrát[1].

Ve střevě existují dvě hlavní rodiny dobrých bakterií: bakteroidetes a firicutes[2]. Zdá se, že tělesná hmotnost souvisí s rovnováhou těchto dvou rodin bakterií. Studie na lidech i na zvířatech zjistily, že lidé se střední hmotností mají jiné střevní bakterie než lidé s nadváhou nebo obezitou.[3] Lidé s obezitou mívají méně různorodé střevní bakterie než štíhlí lidé. A co víc, lidé s obezitou, kteří mají méně rozmanité střevní bakterie, mají tendenci přibývat na váze více než lidé s obezitou, kteří mají různorodější střevní bakterie.[4] Některé studie na zvířatech také ukazují, že když byly střevní bakterie myší s obezitou transplantovány do vnitřností hubených myší, u chudých myší se vyvinula obezita.[5]

Jak probiotika ovlivňují tělesnou hmotnost

Metody, kterými probiotika ovlivňují tělesnou hmotnost a břišní tuk, dosud nejsou dobře známy. Zdá se, že probiotika ovlivňují chuť k jídlu a spotřebu energie produkcí acetátu, propionátu a butyrátu, což jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem.[6] Předpokládá se, že některá probiotika mohou inhibovat vstřebávání tuku z potravy a zvýšit tak množství tuku vylučovaného stolicí.[7] Jinými slovy, díky nim vaše tělo „sklízí“ méně kalorií z potravin, které jíte. Bylo zjištěno, že některé bakterie, jako například ty z čeledi Lactobacillus, fungují tímto způsobem.

Probiotika mohou také bojovat proti obezitě jinými způsoby, včetně:

 • Uvolnění hormonů regulujících chuť k jídlu: Probiotika mohou pomoci uvolnit hormony snižující chuť k jídlu, glukagonu podobný peptid-1 (GLP-1) a peptid YY (PYY). Zvýšené hladiny těchto hormonů vám mohou pomoci spalovat kalorie a tuky.[8]
 • Zvýšení hladiny proteinů regulujících tuky: Probiotika mohou zvyšovat hladiny proteinu podobného angiopoietinu 4 (ANGPTL4). To může vést ke snížení ukládání tuku.[9]

Mnoho studií spojuje obezitu se zánětem v celém těle. Zlepšením zdraví střevní výstelky mohou probiotika snižovat systémový zánět a chránit před obezitou a jinými chorobami. K úplnému pochopení těchto mechanismů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Probiotika vám mohou pomoci zhubnout a snížit tuk na břiše

Nedávný přehled dobře navržených studií o probiotikách a hubnutí u lidí s nadváhou a obezitou naznačuje, že probiotika vám mohou pomoci zhubnout a snížit procento tělesného tuku.[10]

Studie zjistily, že některé kmeny rodiny Lactobacillus vám mohou pomoci zhubnout a snížit břišní tuk. V jedné studii konzumace jogurtu s Lactobacillus fermentum nebo Lactobacillus amylovorus snížila tělesný tuk o 3–4 % během 6 týdnů.[11]

Další studie 125 lidí s nadváhou zkoumala účinky doplňků Lactobacillus rhamnosus na hubnutí a udržení hmotnosti. Ženy užívající probiotika během 3 měsíců ztratily o 50% větší váhu ve srovnání s těmi, které užívaly placebo. Rovněž pokračovali v hubnutí během fáze udržování hmotnosti studie.

V jedné dobře navržené studii dostávalo 114 dospělých lidí s obezitou po dobu 12 týdnů buď probiotikum Lactobacillus sakei, nebo placebo. U těch, kteří užívali probiotikum, došlo k významnému snížení hmotnosti tělesného tuku a obvodu pasu.[12]

Lactobacillus gasseri

Ze všech probiotických bakterií, které byly dosud studovány, vykazuje Lactobacillus gasseri některé z nejslibnějších účinků na hubnutí. Četné studie u hlodavců zjistily, že má účinky proti obezitě.[13] [14]

Studie u dospělých navíc ukázaly slibné výsledky.

Jedna studie, která sledovala 210 lidí s významným množstvím břišního tuku, zjistila, že užívání Lactobacillus gasseri po dobu 12 týdnů snížilo tělesnou hmotnost, tuk kolem orgánů, index tělesné hmotnosti (BMI), velikost pasu a obvod kyčle.

Břišní tuk byl navíc snížen o 8,5%. Když však účastníci přestali užívat probiotikum, získali zpět do 1 měsíce veškerý břišní tuk. [15]

Ostatní kmeny

Jiné kmeny probiotik mohou také pomoci snížit hmotnost a břišní tuk.

V 8týdenní studii ženy s nadváhou nebo obezitou užívaly buď probiotikum, které zahrnovalo kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium, nebo placebo, spolu s dietní intervencí.

Ti, kteří konzumovali probiotikum, ztratili podstatně více břišního tuku než ti, kteří užívali placebo.[16]

Tyto výsledky byly zvláště výrazné u žen.[17]

Některá probiotika mohou zabránit přírůstku hmotnosti

Ztráta hmotnosti není jediným způsobem, jak bojovat proti obezitě. Předcházení nechtěnému přírůstku hmotnosti může být v prevenci obezity ještě cennější.

V jedné 4týdenní studii užívání probiotické formulace zvané VSL # 3 snížilo přírůstek hmotnosti a tuků u lidí po dietě, která poskytovala 1 000 kalorií navíc, než kolik denně potřebovali.[18]

Pacienti v probiotické skupině získali méně tuku, i když nezaznamenali žádné významné změny v citlivosti na inzulín nebo metabolismu.

To naznačuje, že některé probiotické kmeny mohou bránit přírůstku hmotnosti v souvislosti s vysoce kalorickou dietou. To je však třeba dále studovat.

Některé probiotické kmeny mohou být schopné snížit přírůstek hmotnosti u lidí, kteří dodržují vysokokalorickou dietu.

Některé probiotické kmeny mohou zvyšovat riziko přírůstku hmotnosti a obezity

Ne všechny studie zjistily, že probiotika pomáhají při hubnutí. Některé studie zjistily, že některé probiotické kmeny mohou vést k přibývání na váze - nikoli ke snižování hmotnosti.

Jeden nedávný přehled zjistil, že účinky probiotik na tělesnou hmotnost závisí na tom, jaké druhy a kmeny se používají. Například zatímco jeden kmen Lactobacillus gasseri snižoval přírůstek hmotnosti, jiný kmen podporoval přírůstek hmotnosti.[19]

Sečteno a podtrženo

Probiotika nabízejí širokou škálu zdravotních výhod.

Jejich účinky na váhu jsou však smíšené a zdá se, že závisí na typu probiotika, který je užíván.

Důkazy naznačují, že Lactobacillus gasseri může pomáhat lidem s obezitou zhubnout a snížit procento břišního tuku.

Na konci dne mohou mít určité typy probiotik mírný vliv na vaši váhu, zejména v kombinaci se zdravou stravou a celozrnnými potravinami.

Existuje však mnoho dalších důvodů k užívání probiotických doplňků.

Mohou zlepšit vaše trávicí funkce a kardiovaskulární rizikové faktory, snížit zánět, a dokonce pomoci v boji proti depresi a úzkosti.

5 možných vedlejších účinků probiotik

Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které poskytují zdravotní výhody, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. Mohou být užívány jako doplňky nebo konzumovány přirozeně fermentovanými potravinami, jako jsou jogurty, kefíry, kysané zelí, kimči a kombucha.

Zdravotní přínosy probiotických doplňků a potravin byly dobře zdokumentovány, včetně potvrzení nižšího rizika infekcí, zlepšení trávení, a dokonce sníženého rizika některých chronických onemocnění.

I když existuje mnoho zdravotních výhod spojených s užíváním probiotik, mohou zde být i vedlejší účinky. Většina z nich je méně významných a týká se pouze malého procenta populace. U některých lidí s vážnými nemocemi nebo s oslabeným imunitním systémem však mohou nastat závažnější komplikace.

Uvedeme si nejčastější nežádoucí účinky probiotik a způsoby, jak je omezit.

 1. Mohou způsobit nepříjemné zažívací příznaky

Zatímco většina lidí nemá žádné vedlejší účinky, nejčastěji hlášenou reakcí na probiotické doplňky založené na bakteriích je dočasné zvýšení obsahu plynu a nadýmání.[20]

U osob užívajících probiotika na bázi kvasinek se může objevit zácpa a zvýšená žízeň.[21]

Není přesně známo, proč se u některých lidí tyto nežádoucí účinky vyskytují, ale obvykle ustoupí po několika týdnech dalšího užívání.

Abyste snížili pravděpodobnost nežádoucích účinků, začněte s nízkou dávkou probiotik a během několika týdnů pomalu zvyšujte na plnou dávku. To může pomoci vašemu tělu přizpůsobit se jim.

Pokud plyn, nadýmání nebo jiné nežádoucí účinky přetrvávají déle než několik týdnů, přestaňte užívat probiotikum a poraďte se s lékařem.

 1. Aminy v probiotických potravinách mohou vyvolat bolesti hlavy

Některé potraviny bohaté na probiotika, jako jsou jogurty, zelí a kimči, obsahují biogenní aminy. Biogenní aminy jsou látky, které se tvoří, když potraviny obsahující bílkoviny stárnou nebo jsou fermentovány bakteriemi.[22]

Mezi nejčastější aminy nalezené v potravinách bohatých na probiotika patří histamin, tyramin, tryptamin a fenyletylamin.

Aminy mohou podráždit centrální nervový systém, zvyšovat nebo snižovat průtok krve a mohou u lidí citlivých na tuto látku vyvolat bolesti hlavy.

Jedna studie zjistila, že nízkohistaminové diety snížily bolesti hlavy u 75 % účastníků. Přehled 10 kontrolovaných studií však nezjistil žádný významný účinek dietních aminů na bolesti hlavy.[23]

Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda mohou být aminy u některých lidí přímými spouštěči bolesti hlavy nebo migrény. Vedení potravinového deníku včetně jakýchkoli příznaků bolesti hlavy, se kterými se můžete setkat, vám pomůže objasnit, zda jsou pro vás fermentované potraviny problematické. Pokud vaše příznaky vyvolávají potraviny bohaté na probiotika, může být lepší volbou probiotický doplněk.

 1. Některé kmeny mohou zvýšit hladinu histaminu

Některé bakteriální kmeny používané v probiotických doplňcích mohou produkovat histamin uvnitř zažívacího traktu člověka.[24]

Histamin je molekula, kterou normálně produkuje váš imunitní systém, když detekuje hrozbu. Když hladina histaminu stoupne, krevní cévy se rozšíří, aby přinesly více krve do postižené oblasti. Cévy se také stávají propustnějšími, takže imunitní buňky se mohou snadno dostat do příslušné tkáně v boji proti jakýmkoli patogenům.[25]

Tento proces způsobuje zarudnutí a otok v postižené oblasti a může také vyvolat příznaky alergie, jako je svědění, slzení očí, rýma nebo potíže s dýcháním. Za normálních okolností je histamin, který se produkuje ve vašem zažívacím traktu, přirozeně degradován enzymem nazývaným diaminoxidáza (DAO). Tento enzym inhibuje dostatečné zvýšení hladiny histaminu, aby způsobil příznaky.[26]

Někteří lidé s intolerancí histaminu však mají problém správně rozložit histamin v těle, protože vidí, že neprodukují dostatek DAO. Přebytek histaminu je poté absorbován výstelkou střevního traktu a do krevního řečiště, což způsobuje příznaky podobné alergické reakci.

Mezi probiotické kmeny produkující histamin patří Lactobacillus buchneri, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus hilgardii a Streptococcus thermophilus.

 1. Některé přísady mohou způsobit nežádoucí reakce

Lidé s alergiemi nebo nesnášenlivostí by si měli pečlivě přečíst příbalové letáky probiotických doplňků, protože mohou obsahovat přísady, na které by mohlo jejich tělo negativně reagovat. Některé doplňky například obsahují alergeny, jako jsou mléčné výrobky, vejce nebo sója.

Taktéž by probiotika na bázi kvasinek neměli užívat lidé s alergiemi na kvasinky. Místo toho by mělo být použito probiotikum na bázi bakterií.

Mléčný cukr nebo laktóza se také používá v mnoha probiotických doplňcích.

Zatímco studie naznačují, že většina lidí s intolerancí laktózy může tolerovat až 400 mg laktózy v lécích nebo doplňcích, existují případové zprávy o nežádoucích účincích probiotik.[27]

Vzhledem k tomu, že u malého počtu lidí s intolerancí laktózy může dojít k nepříjemným plynům a nadýmání při konzumaci probiotik obsahujících laktózu, může si vybrat výrobky bez laktózy.

Některé probiotické doplňky obsahují také prebiotika. Jedná se o rostlinná vlákna, která lidé nemohou strávit, ale bakterie je mohou konzumovat jako jídlo. Nejběžnějšími typy jsou laktulóza, inulin a různé oligosacharidy.[28]

Doplňkem obsahujícím směs probiotik a probiotik je například:

 • Amix GreenDay Probio Daily – probiotickou část tvoří 6 přátelských kmenů bakterií, což představuje 750 milionů organismů tvořících kolonie. Ty pomáhají udržovat pozitivní balanci mikroflóry ve střevech. Prebiotická část produktu slouží jako potrava pro střevní bakterie. Vše dohromady je zabaleno do rostlinné kapsle.
 • Ekolife Natura Probio Flora Sacharomyces Boulardi – Směs probiotik a prebiotik ve speciálních kapslích rostlinného původu se zpožděným rozpuštěním. Doplněk je určen pro každého, kdo hledá efektivní doplnění probiotických kultur. Těch je v produktu obsaženo rovnou pět druhů – Saccharomyces boulardii, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum.
 • Viridian Synerbio Daily – Účinná směs čtyř kultur, fruktooligosacharidů a inulinu. Produkt je vhodný pro jedince zaměřené na zdravý stav střevní mikroflóry a bezproblémové trávení.
 • Viridian Synerbio Daily High Strength – Synerbio Daily je pokročilá formule kombinující probiotika a prebiotika. Unikátní prebiotikum FS2-60 nabízí plné spektrum prebiotických oligosacharidů a inulin pocházející z rostlinného zdroje. FS2-60 není přímo stráveno, ale využito pro nastartování a obnovení hladiny žádoucích druhů laktobacilů a bifidobakterií, a naopak potlačení druhů nevhodných. Synerbio Daily je ultrasilná směs určená pro opravdu výrazné navýšení, hodí se jako podpora při nebo po závažných komplikacích nebo vážných dlouhodobých problémech.

Pokud doplněk obsahuje jak probiotické mikroorganismy, tak prebiotická vlákna, nazývá se synbiotikum.

 1. Některé mohou zvýšit riziko infekce

Probiotika jsou bezpečná pro drtivou většinu populace, ale nemusí být vhodné pro všechny. Ve vzácných případech mohou bakterie nebo kvasinky nalezené v probiotikách proniknout do krevního oběhu a způsobit infekce u vnímavých jedinců. Mezi osoby s největším rizikem infekce probiotiky patří lidé s potlačeným imunitním systémem, prodlouženými hospitalizacemi, venózními katétry nebo ti, kteří podstoupili nedávné operace.

Riziko vzniku infekce je však velmi nízké a v klinických studiích s běžnou populací nebyly hlášeny žádné závažné infekce.

Odhaduje se, že pouze u jednoho z milionu lidí, kteří užívají probiotika obsahující bakterie Lactobacilli, se vyvine infekce. U probiotik na bázi kvasinek je riziko ještě menší, nakažený je pouze asi jeden z 5,6 milionu uživatelů.[29]

Výzkum také naznačuje, že lidé s těžkou akutní pankreatitidou by neměli užívat probiotika, protože by to mohlo zvýšit riziko úmrtí.

Sečteno a podtrženo

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které poskytují zdravotní výhody, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. Mohou být užívány jako doplňky, ale přirozeně se vyskytují také ve fermentovaných potravinách.

Probiotika jsou bezpečná pro většinu populace, ale mohou se objevit vedlejší účinky. Nejběžnějšími vedlejšími účinky jsou dočasné zvýšení obsahu plynu, nadýmání, zácpa a žízeň. Někteří lidé také mohou špatně reagovat na přísady používané v probiotických doplňcích nebo na přirozeně se vyskytující aminy v probiotických potravinách.

Ve vzácných případech se u lidí se sníženou imunitou, dlouhodobými hospitalizacemi nebo nedávnými operacemi může vyvinout infekce probiotickými bakteriemi. Lidé s těmito stavy by měli před konzumací probiotik zvážit rizika a přínosy.

Na závěr si uvedeme několik produktů z kategorie probiotik, ze kterých si můžete vybrat ten správný pro vás:

 • Amix ProbioHD – Super účinná směs 10 přátelských bakteriálních kmenů, což představuje 30 miliard jednotek tvořící kolonie, které mohou pomoci podpořit pozitivní rovnováhu mikroflóry ve střevech. Je lépe stravitelná díky použití rostlinného kapsle TRcaps, které se vstřebávají až ve střevech a chrání tak obsah kapsle před působením žaludečních šťáv.
 • GreenFood Probiotika LactoSpore – Obsahuje 15 miliard Bacillus coagulans na 1 gram. Probiotika LactoSpore® neobsahují kmeny laktobacilu nebo bifidobakterie, přesto poskytují všechny výhody probiotika. Výhoda probiotik LactoSpore® je také v tom, že se strukturou velmi podobají semeni, které je chráněno před kyselinami žaludku, soli žluči a trávicími enzymy, takže obsažené bakteriální kmeny zůstávají naživu i poté, co opustí žaludek. Když je pro ně prostředí bezpečné, začnou kolonizovat tlusté střevo.
 • Topnatur Colonfit Basic – ColonFit je přípravek vyrobený z přírodních ingrediencí. Při jeho každodenním užívání dodá Vašemu tělu dostatečný příjem vlákniny, zároveň však poskytuje probiotika – přátelské bakterie a prebiotika – živiny pro jejich růst. Formule 3 v 1:
  • Probiotika (živé kultury, přátelské bakterie): Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum
  • Prebiotika (inulín, živiny pro probiotika)
  • Vlákninu ze semen jitrocele indického (Psyllium Husk), které přispívá k udržování normálního střevního tranzitu. Jemně mletou a šetrnější, v porovnání s jinými.
 • Topnatur Probiotics 20 - Výživový doplněk obsahuje inulin a komplex 20 kmenů mikroorganismů Lactobacilus, Bifidobacterium a Streptococcus. Produkt je vhodný na doplnění střevního mikrobiomu, při a po užívání antibiotik, při cestování, pro těhotné a kojící ženy, je vhodný pro vegetariány. Bez lepku, vhodné pro vegetariány.
 • Viridian Saccharomyces Boulardii – Doplněk Saccharomyces Boulardii obsahuje unikátní komplex probiotik. Saccharomyces lze doporučit i coby doplněk při léčbě antibiotiky, při konzumaci alkoholu, cukrů, stresu, na cesty, kdy je člověk vystaven všemožným druhům nepřátelských bakterií, při oslabení organismu, při přemnožení nevhodných bakterií typy kandida apod. Podpora při léčbě antibiotiky, cestování, přemnožení různých druhů nepřátelských bakterií.

Probiotika vhodné pro děti:

 • Garden of Life Dr. Formulated organická probiotika pro děti – Podporují přirozeně zdravé trávení a imunitní systém. Obsahují 14 probiotických kmenů, 5 miliard CFU1. Obsahují také vitamíny C & D a prebiotickou vlákninu.
 • Viridian Children´s Synerbio – Children’s Synbiotic je přípravek vhodný pro děti od 1 roku do 14 let. Obsahuje přátelské střevní bakterie (běžně známé jako probiotika) s přídavkem "prebiotik". Jde o směs čtyř kmenů prospěšných střevních bakterií, laktobacilů a bifidobakterií, které byly vybrány prostřednictvím jedinečného postupu určeného k identifikaci nejvíce klinicky zkoumaných probiotických kmenů. Unikátní Prebiotikum FS2-60 nabízí celé-spektrum prebiotik oligosacharidů a inulinu rostlinného původu. FS2-60 není stravitelné, ale je využíváno prospěšnou mikroflórou ke zvýšení osídlení laktobacilů a bifidobakterií zároveň může omezovat možnosti růstu nepřátelských druhů. Children's Synbiotic také zahrnuje Vitamin C, který hraje zásadní roli v mnoha oblastech lidského zdraví.

Probiotika vhodné pro těhotné:

 • Garden of Life Dr. Formulated Prenatal probiotika – Unikátní doplněk stravy s probiotiky, který podporuje imunitní systém mámy a jejího dítěte.
 • Viridian Mother and Baby – Mother and Baby je synergní směs probiotické biokultury Lactobacillus rhamnosus GG a prebiotika FS2-60. Lactobacillus rhamnosus byl vědecky studován a popsán jako velice vhodný pro užívání během těhotenství a pro děti od tří měsíců věku. Užívá se při rozličných zažívacích problémech, střevních infekcích, alergiích na jídla, průjmu a dalších komplikacích.

Probiotika vhodné pro vegetariány:

 • Garden of Life Primal Defense Ultra Probiotic Formula – Přináší všechny výhody primární obrany, ale odlišuje se tím, že obsahuje 13 druhů prospěšných kultur s přídavkem Saccharomyces boulardii. Celkem poskytuje 15 miliard živých buněk ve třech kapslích doporučené denní dávky. Kapsle jsou vegetariánské a bezlepkové.
 • Topnatur Probiotics 20 - Výživový doplněk obsahuje inulin a komplex 20 kmenů mikroorganismů Lactobacilus, Bifidobacterium a Streptococcus. Produkt je vhodný na doplnění střevního mikrobiomu, při a po užívání antibiotik, při cestování, pro těhotné a kojící ženy, je vhodný pro vegetariány. Bez lepku, vhodné pro vegetariány.

Probiotika vhodné pro ženy při problémech s močovými cestami

 • Viridian Synbiotic Daily + Cranberry – Komplexní směs probiotik (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium breve, infantis, longum), prebiotik FS2-60, patentovaného extraktu z brusinek CystiCranTM a vitamínu C. Doplněk je určený zejména pro ženy pro podporu při léčbě infekcí močového ústrojí (a infekcích zažívacího traktu). Infekce močového ústrojí u žen z anatomických důvodů často pochází od bakterií ze střev. Proto kombinace extraktu z brusinek a synbiotik (probiotika a prebiotika).

Nebo si můžete zvolit některou z probiotických kaší:

 • Topnatur Probio Kaše sladká – Nutričně vyvážená rýžová kaše pro podporu organismu. PROBIO kaše jsou jedinečné svým nutričně vyváženým složením s přídavkem 6 probiotických kmenů, vlákniny inulín, prebiotik, vitamínů a minerálů. PROBIO kaše jsou určeny pro osoby s trávicími obtížemi, pro osoby s intolerancí k laktóze, s bezlepkovou dietou, pro vegany a mohou je konzumovat i děti. PROBIO KAŠE obsahuje 6 probiotických kmenů (*Bacillus coagulans, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus bulgaricus) v množství 5 miliard na jednu porci. Speciálně navržená probiotická směs zajišťuje stálý počet bakterií po celou dobu trvanlivosti.

............................................................................................................................................................

[1] Butyrát je sůl kyseliny máselné, která by měla být ve střevech obsažena přirozeně. Produkují ji střevní bakterie. Dokáže obnovit celistvost střevní sliznice, snížit pronikání obsahu střev do sliznice i krve a podílet se na tlumení chronických zánětů ve střevech.

[2] Kmeny bakterií Bacteroidetes a Firmicutes jsou dominantními v lidském zažívacím ústrojí a tvoří až 90 % všech bakterií. Kmen Bacteroidetes je více zastoupen u štíhlejších lidí, a naopak kmen Firmicutes u lidí s nadváhou nebo obezitou. 

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19043404/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23985870/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27698622/

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31703257/

[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25884980/

[8] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23836895/

[9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32751306/

[10] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/obr.12626

[11] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464612001399

[12] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32615727/

[13] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30468509/

[14] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23917447/

[15] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23614897/

[16] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28008750/

[17] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30262813/

[18] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26466123/

[19] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32258541/

[20] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20208051/

[21] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17595302/

[22] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27570519/

[23] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10779289/

[24] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28959180/

[25] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26242570/

[26] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22946464/

[27] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18657134/

[28] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26431716/

[29] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12627362/