L-Glutamin

Glutamin a význam jeho suplementace

V dnešním článku si představíme další z řady aminokyselin – tentokrát L-Glutamin. V lidském těle je to nejvíce zastoupená aminokyselina a patří do skupiny neesenciální. To sice znamená, že si ji naše tělo dokáže samo vyrobit, pokud ale často a tvrdě trénujete, určitě má ve vaší suplementaci místo.

Proč Glutamin doplňovat?

Glutamin hraje klíčovou roli při metabolismu bílkovin a je obsažen také ve střevech, proto je důležitý pro celkovou imunitu. Jedná se o nejčastěji se vyskytující aminokyselinu v lidské tkání a v plazmě. Jeho spotřeba stoupá zvláště při stresových stavech, a dříve byl využíván v lékařství při léčbě popálenin. Časem se jeho využití posunulo také ke sportu, nejvíce je dnes využívaný v kulturistice.

Při tréningu se ze svalů vyčerpá nejdříve glykogen (může to zabrat cca 45 minut) a poté tělo čerpá z aminokyselin v pořadí Glutamin, Valin, Leucin, Isoleucin. Pokud budete mít Glutaminu nedostatek, tělo jej začne vytvářet z ostatních aminokyselin a tím dochází k odbourávání vlastní svaloviny.

Mezi jeho hlavní výhody patří tedy zabránění rozpadu bílkovin a pokud se rozhodnete doplňovat aminokyseliny, Glutamin by měl být na prvním místě. Dále pak zlepšuje metabolismus bílkovin a má pozitivní vliv také na regeneraci. Studie prokázaly jeho schopnost vylučovat růstový hormon.

5a_optimized

Pro koho je Glutamin vhodný?

Vzhledem k výše uvedeným benefitům se může zdát, že je vhodný primárně pro kulturisty a sportovce podstupující tvrdý a častý tréning. Pokud se ale vrátíme na začátek do jeho minulosti, kdy byl v lékařství využívám při hojení popálenin, snadno si domyslíme další benefit, a tím je jeho schopnost urychlovat hojení ran. Zároveň je Glutamin jednou z nejdůležitějších živin v tlustém střevě a má velký význam pro celkový imunitní systém. Užívat jej může tedy každý aktivní člověk v obdobích zvýšené zátěže, při poúrazových stavech, nebo v období nemoci a po ní, kdy je imunita snížená.

Jak L-Glutamin dávkovat?

Doporučená denní dávka se různí dle výrobců a závisí na vaší hmotnosti. Obecně lze ale doporučit něco okolo 5-20 g za den. Ideální je rozdělení do dvou dávek a může vypadat následovně:

Po tréningu spolu s proteinem 5-15 g

Před spaním cca 2-10 g

Jaký Glutamin zvolit?

Na trhu je samozřejmě velká konkurence, a tak vám možná při rozhodování pomůže jeden ze základních rozdílů - tím je syntetický versus fermentovaný Glutamin. Synteticky vyrobený Glutamin je levnější a pochází z měkkýšů, lidských vlasů nebo třeba z kachního peří. Může také obsahovat nejrůznější příměsi, které vaše tělo určitě nepotřebuje.

Oproti tomu je fermentovaný Glutamin sice dražší, ale můžete si být jisti jeho 100% čistotou. Fermentace je přírodní proces a čistější formu Glutaminu byste těžko našli. Využívá pouze rostlinné zdroje a je tedy vhodný i pro vegany. Pro lidské tělo je mnohem lépe využitelný a nenajdete v něm žádné těžké kovy a jiné nečistoty.

Naše doporučení

Jako vždy vám doporučíme pouze to nejlepší z naší nabídky, a záleží už pouze na vás, kolik chcete do tohoto suplementu investovat. Začít můžete třeba s levnější verzí a pokud shledáte pozitivní vliv a zařadíte Glutamin do každého vašeho tréningu, můžete připlatit za kvalitnější fermentovanou variantu.

1. L-Glutamine 500g Reflex Nutrition

Jedná se o 100% přírodní a fermentovaný L-Glutamin té nejvyšší kvality. Nenajdete zde žádné přidané nebo syntetické látky. Mimo to je při výrobě využita zelená energie, obaly jsou recyklované, a ve výrobě jsou zavedeny normy ISO 9001 a ISO 17025, které jsou důkazem dodržování kvality v průběhu celého výrobního procesu. Tento výrobek také prochází nezávislým testováním na přítomnost látek dopingové povahy a je tedy vhodný i pro profesionální sportovce. Zkrátka to nejlepší, čím můžete vaše tělo po tréningu a před spaním rozmazlit.

5b_optimized

2. Myotec L-Glutamine 500 g 

Další z výrobků, který při výrobě využívá přírodní proces fermentace a tím zajišťuje maximální využitelnost a vysokou kvalitu. Cena je oproti Glutaminu od Reflexu o něco nižší, a to díky většímu balení 500 g. Na začátek můžete zvolit také variantu v menším balení 250 g.

3. Čistý L-Glutamine 500g Czech Virus 

5c_optimized

Nakonec tu máme zástupce vysoce kvalitního L-Glutaminu z České republiky. Jeho cena je vzhledem k vysoké kvalitě skvělá. Opět se jedná o přírodně fermentovaný glutamin z rostlinných zdrojů. Je také testován na zakázané látky, a tak po něm můžete s klidem sáhnout při přípravě na závody. Ve vodě nebo v proteinovém nápoji se rozpouští bez problémů a nijak neovlivní chuť – je v čisté formě bez příchutě. Opět je vhodný také pro vegany.