L-Glutamin

Glutamin a význam jeho suplementace

V dnešním článku si představíme další z řady aminokyselin – tentokrát L-Glutamin. V lidském těle je to nejvíce zastoupená aminokyselina a patří do skupiny neesenciální. To sice znamená, že si ji naše tělo dokáže samo vyrobit, pokud ale často a tvrdě trénujete, určitě má ve vaší suplementaci místo.

Proč Glutamin doplňovat?

Glutamin hraje klíčovou roli při metabolismu bílkovin a je obsažen také ve střevech, proto je důležitý pro celkovou imunitu. Jedná se o nejčastěji se vyskytující aminokyselinu v lidské tkání a v plazmě. Jeho spotřeba stoupá zvláště při stresových stavech, a dříve byl využíván v lékařství při léčbě popálenin. Časem se jeho využití posunulo také ke sportu, nejvíce je dnes využívaný v kulturistice.

Při tréningu se ze svalů vyčerpá nejdříve glykogen (může to zabrat cca 45 minut) a poté tělo čerpá z aminokyselin v pořadí Glutamin, Valin, Leucin, Isoleucin. Pokud budete mít Glutaminu nedostatek, tělo jej začne vytvářet z ostatních aminokyselin a tím dochází k odbourávání vlastní svaloviny.

Mezi jeho hlavní výhody patří tedy zabránění rozpadu bílkovin a pokud se rozhodnete doplňovat aminokyseliny, Glutamin by měl být na prvním místě. Dále pak zlepšuje metabolismus bílkovin a má pozitivní vliv také na regeneraci. Studie prokázaly jeho schopnost vylučovat růstový hormon.

5a_optimized

Pro koho je Glutamin vhodný?

Vzhledem k výše uvedeným benefitům se může zdát, že je vhodný primárně pro kulturisty a sportovce podstupující tvrdý a častý tréning. Pokud se ale vrátíme na začátek do jeho minulosti, kdy byl v lékařství využívám při hojení popálenin, snadno si domyslíme další benefit, a tím je jeho schopnost urychlovat hojení ran. Zároveň je Glutamin jednou z nejdůležitějších živin v tlustém střevě a má velký význam pro celkový imunitní systém. Užívat jej může tedy každý aktivní člověk v obdobích zvýšené zátěže, při poúrazových stavech, nebo v období nemoci a po ní, kdy je imunita snížená.

Jak L-Glutamin dávkovat?

Doporučená denní dávka se různí dle výrobců a závisí na vaší hmotnosti. Obecně lze ale doporučit něco okolo 5-20 g za den. Ideální je rozdělení do dvou dávek a může vypadat následovně:

Po tréningu spolu s proteinem 5-15 g

Před spaním cca 2-10 g

Jaký Glutamin zvolit?

Na trhu je samozřejmě velká konkurence, a tak vám možná při rozhodování pomůže jeden ze základních rozdílů - tím je syntetický versus fermentovaný Glutamin. Synteticky vyrobený Glutamin je levnější a pochází z měkkýšů, lidských vlasů nebo třeba z kachního peří. Může také obsahovat nejrůznější příměsi, které vaše tělo určitě nepotřebuje.

Oproti tomu je fermentovaný Glutamin sice dražší, ale můžete si být jisti jeho 100% čistotou. Fermentace je přírodní proces a čistější formu Glutaminu byste těžko našli. Využívá pouze rostlinné zdroje a je tedy vhodný i pro vegany. Pro lidské tělo je mnohem lépe využitelný a nenajdete v něm žádné těžké kovy a jiné nečistoty.

Naše doporučení

Jako vždy vám doporučíme pouze to nejlepší z naší nabídky, a záleží už pouze na vás, kolik chcete do tohoto suplementu investovat. Začít můžete třeba s levnější verzí a pokud shledáte pozitivní vliv a zařadíte Glutamin do každého vašeho tréningu, můžete připlatit za kvalitnější fermentovanou variantu.

1. L-Glutamine 500g Reflex Nutrition

Jedná se o 100% přírodní a fermentovaný L-Glutamin té nejvyšší kvality. Nenajdete zde žádné přidané nebo syntetické látky. Mimo to je při výrobě využita zelená energie, obaly jsou recyklované, a ve výrobě jsou zavedeny normy ISO 9001 a ISO 17025, které jsou důkazem dodržování kvality v průběhu celého výrobního procesu. Tento výrobek také prochází nezávislým testováním na přítomnost látek dopingové povahy a je tedy vhodný i pro profesionální sportovce. Zkrátka to nejlepší, čím můžete vaše tělo po tréningu a před spaním rozmazlit.

5b_optimized

2. Myotec L-Glutamine 500 g 

Další z výrobků, který při výrobě využívá přírodní proces fermentace a tím zajišťuje maximální využitelnost a vysokou kvalitu. Cena je oproti Glutaminu od Reflexu o něco nižší, a to díky většímu balení 500 g. Na začátek můžete zvolit také variantu v menším balení 250 g.

3. Čistý L-Glutamine 500g Czech Virus 

5c_optimized

Nakonec tu máme zástupce vysoce kvalitního L-Glutaminu z České republiky. Jeho cena je vzhledem k vysoké kvalitě skvělá. Opět se jedná o přírodně fermentovaný glutamin z rostlinných zdrojů. Je také testován na zakázané látky, a tak po něm můžete s klidem sáhnout při přípravě na závody. Ve vodě nebo v proteinovém nápoji se rozpouští bez problémů a nijak neovlivní chuť – je v čisté formě bez příchutě. Opět je vhodný také pro vegany.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení